Strona głównaBudownictwoPompa ciepła poza sezonem grzewczym – wyłączać czy korzystać przez cały rok?

Pompa ciepła poza sezonem grzewczym – wyłączać czy korzystać przez cały rok?

Wiele osób zastanawia się, czy można wyłączyć pompę ciepła poza sezonem grzewczym? W artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytanie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, a także wyjaśniamy, jakie konsekwencje niesie za sobą wyłączenie urządzenia. Dowiedz się, więcej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką funkcję pełni pompa ciepła latem,
  • jak wyłączyć pompę ciepła i czy można to zrobić.

Pompa ciepła latem – jaką pełni funkcję?

Głównym zadaniem pompy ciepła podczas sezonu letniego jest oczywiście przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Proces ten odbywa się w zasobniku ciepłej wody, jednak wymaga on zasilania elektrycznego, które napędza cały układ. Możesz sobie wyobrazić scenariusz, w którym ciepła woda przygotowywana jest przez inny system np. układ solarny.  Mimo to pompa ciepła to nie tylko sprężarka, ale również automatyka sterująca i zasilająca dla pomp obiegowych. W pochmurny dzień, po odłączeniu pompy ciepła od prądu, nie tylko zabraknie ciepłej wody, ale również nie będzie działać podpięty pod nią układ cyrkulacji.

Drugim, rzadziej wykorzystywanym trybem pracy pompy ciepła jest chłodzenie pomieszczeń. Większość użytkowników ogrzewania podłogowego korzysta z tej funkcji podczas największych upałów do utrzymania komfortowej temperatury w lecie. Pamiętaj, aby nie podawać zbyt chłodnego czynnika na podłogę, ponieważ może wykraplać się wilgoć, co w konsekwencji zniszczy parkiet. Aby temu zapobiec, skorzystaj z regulatora sensoCOMFORT marki Vaillant, który ma wbudowany czujnik wilgotności. Dzięki temu jesteś w stanie kontrolować punkt rosy, a pompa ciepła schłodzi bezpiecznie pomieszczenia.

Innym sposobem na obniżenie temperatury latem z pompą ciepła jest chłodzenie przy użyciu klimakonwektorów. To bardziej skuteczny i wydajny system, ponieważ powstały kondensat jest odprowadzany do kanalizacji, a nie wykrapla się na podłodze. Dzięki temu temperatury wody chłodzącej są niższe, a wbudowany wentylator pozwala lepiej przekazywać chłód do pomieszczenia. Firma Vaillant ma w swojej ofercie zarówno klimakonwektory ścienne przypominające jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, jak i sufitowe i konsole wyglądające jak grzejniki. Zależnie od adaptacji wnętrza możesz wybrać opcje pasującą do Twojego domu. Pamiętaj jednak, że istnieją modele o różnej mocy, wielkości i tylko dobrze dobrane urządzenie, dopasowane do Twojej pompy ciepła, da oczekiwany efekty. Często pojawiającą się kwestią jest chłodzenie grzejnikami. Niestety nie będzie to efektywne i skuteczne rozwiązanie, ponieważ podobnie, jak w ogrzewaniu podłogowym wystąpią problemy ze zbyt niską temperaturą zasilania.

W zapytaniach o pompy ciepła niekiedy uwidacznia się również kwestia ogrzewania basenu latem. Oczywiście to świetny pomysł, jeśli masz taką instalację. W okresie wysokich temperatur sprawność szczególnie powietrznej pompy ciepła jest bardzo wysoka. Dzięki temu ogrzewanie basenu przy użyciu tego urządzenia będzie jedną z najtańszych opcji. Oprócz sprawności rośnie też moc, co wpływa z kolei na szybkość podgrzania wody do wymaganej temperatury.

Czy pompę ciepła można wyłączyć?

Pamiętaj, że układ pompy ciepła to kilka elementów. Zarówno jednostka wewnętrzna, zewnętrzna, jak i automatyka. Jeśli zdejmiesz napięcie z urządzenia, odłączysz również automatykę, która może sterować pompami obiegowymi. Bardzo ważne jest, uruchomiła się ona raz na jakiś czas, co zabezpieczy urządzenie przed zablokowaniem. Automatyka Vaillant, aby zapobiec zablokowaniu się pompy obiegowej, uruchamia ją na 20 sekund w 23-godzinnym cyklu. Kiedy odłączysz urządzenie od prądu, szczególnie gdy opuścisz budynek na dłuższy czas, może to być niebezpieczne również z innego powodu. Jeśli przerwiesz pracę pompy ciepła, wyłączysz także tryb antyzamrożeniowy.

Oprócz trybu antyzamrożeniowego musisz pamiętać, że pompa ciepła ma określoną kopertę pracy. Jeśli wychłodzisz instalacje, a temperatura spadnie w niej zbyt nisko, pompa ciepła ma prawo się ponownie nie uruchomić i konieczne będzie rozgrzewanie instalacji przy pomocy grzałki lub wygrzewanie każdej pętli oddzielnie. Niestety w większości przypadków użytkownik końcowy nie poradzi sobie z tym sam, potrzebna będzie interwencja serwisu. Oczywiście problem ten nie występuje latem, jednak w okresach przejściowych, po długim wyłączeniu instalacji możesz spotkać się z taką sytuacją. W sezonie letnim nie jest wskazane odłączanie urządzenia, a jego kontrola. W tym czasie serwis ma największe siły przerobowe i to odpowiedni moment na wykonanie przeglądu Twojej pompy ciepła oraz całej instalacji.

Pompa ciepła do domków sezonowych

Pomysł odłączenia urządzenia najczęściej pojawia się podczas wyjazdu na wakacje lub odwrotnie, w chwili opuszczenia domku używanego sezonowo. Jeśli znasz wszystkie konsekwencje oraz możliwe scenariusze, warto wybrać pompę ciepła, która będzie przystosowana do pracy z takimi budynkami. Ciekawym rozwiązaniem jest mała i kompaktowa pompa ciepła – nowość w ofercie Vaillant aroTHERM pure. Urządzenie zmieści się w większości pomieszczeń. To najtańsza opcja marki, idealna do małych domków. Pompa będzie pracowała z każdym typem instalacji, a dodatkowo nie wymaga ona dużego wkładu wody do rozmrożenia jednostki zewnętrznej. Z kolei jednostka wewnętrzna przystosowana jest do pracy z grzejnikami, podłogówką oraz układem mieszanym bez użycia bufora ciepła. Dzięki temu oraz jej wielkościom i cenie jesteś w stanie zaadaptować ją w każdym domku letniskowym. Pamiętaj, że montaż urządzenia możliwy jest tylko w ogrzewanym pomieszczeniu, więc wyłączenie jej w okresie zimowym to nie zalecany krok. Jeśli nie masz innego źródła ciepła to w przypadku zamarznięcia instalacji lub urządzenia, producent nie uzna gwarancji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne