Strona głównaBudownictwoJaki komin wybrać do pieca gazowego?

Jaki komin wybrać do pieca gazowego?

Komin odpowiada za odprowadzanie zanieczyszczeń z urządzenia grzewczego do atmosfery. Na wybór odpowiedniego komina do pieca gazowego wpływ ma przede wszystkim rodzaj posiadanego przez nas kotła. Odpowiednie dobranie tych dwóch elementów, na długo zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie całego systemu grzewczego. Jaki system kominowy należy wybrać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Na co zwrócić uwagę wybierając komin do pieca gazowego?

Przede wszystkim na rodzaj posiadanego kotła gazowego. Wszystkie dostępne na rynku modele są zasilane tym samym paliwem, ale różnią się od siebie pod względem funkcjonalności i budowy. Kotły dzielimy na jedno- lub dwufunkcyjne oraz te z otwartą bądź też zamkniętą komorą spalania. W wyborze odpowiedniego systemu kominowego musimy kierować się jego kompatybilnością z posiadanym urządzeniem grzewczym.

Jaki system kominowy wybrać w połączeniu z danym rodzajem kotła?

Kotły jednofunkcyjne mają za zadanie zasilić wyłącznie instalację ogrzewania centralnego. Dlatego przy tym rodzaju kotła wymagane jest dodatkowe zamontowanie podgrzewacza wody, co wiąże się z większym zużyciem energii. Natomiast kotły dwufunkcyjne oprócz zasilania ogrzewania centralnego, przygotowują również ciepłą wodę do użytku domowego. W tym przypadku woda jest podgrzewana zgodnie z zapotrzebowaniem. Jeżeli chodzi o ten podział, z uwagi na podobieństwo wykorzystanych urządzeń dobrze sprawdzą się te same systemy kominowe działające w technologii kondensacyjnej.

Kotły z otwartą komorą spalania wymagają dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej do procesu spalania oraz usunięcia powstałych zanieczyszczeń. To wszystko odbywa się za pomocą komina, którego zadaniem jest utworzenie nieprzerwanego w tym procesie ciągu powietrza. Należy mieć na uwadze, iż w tej technologii spalania wybrane kotły mogą mieć zupełnie inne parametry. Wybór odpowiedniego systemu kominowego powinien zostać podjęty po wnikliwej analizie wymagań urządzenia grzewczego oraz konsultacji z doradcami serwisowymi.

Kotły z zamkniętą komorą spalania klasyfikowane jako „C” pobierają powietrze niezbędne do procesu spalania spoza budynku. W tym przypadku jeden z przewodów komina doprowadza powietrze do urządzenia grzewczego, a drugi odprowadza powstałe spaliny na zewnątrz budynku. Przy tym rodzaju kotła wykorzystuje się tzw. systemy koncentryczne.

Więcej na temat wyboru komina do pieca gazowego można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/jaki-komin-do-pieca-gazowego/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne