Strona głównaBudownictwoCo należy zapewnić pracownikom na miejscu rozbiórki?

Co należy zapewnić pracownikom na miejscu rozbiórki?

Prace rozbiórkowe mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Z tej przyczyny podczas ich wykonywania należy przestrzegać odpowiednich przepisów. Obejmują one nie tylko konkretne zakazy i nakazy, ale też konieczność zapewnienia przez pracodawcę określonej infrastruktury. Sprawdź, co należy zagwarantować ekipie budowlanej na miejscu rozbiórki.

Zagospodarowanie i zabezpieczenie terenu budowy

Złamania i skręcenia kończyn, podrażnienie błon śluzowych, uszkodzenia głowy czy upadki z wysokości to główne niebezpieczeństwa, które grożą ekipie zatrudnionej przy rozbiórce budynku. Aby im zapobiec, konieczne jest ścisłe przestrzeganie przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych z 6.02.2003 roku konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie terenu rozbiórki. Jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, jak i pracownikom. W tym celu pracodawca powinien ogrodzić obszar rozbiórki i wyznaczyć strefy niebezpieczne, wykonać drogi i przejścia dla pieszych oraz zapewnić właściwą wentylację. Jego zadaniem jest też zapewnienie pracownikom oświetlenia naturalnego i sztucznego oraz łączności telefonicznej.

Środki ochrony indywidualnej

W trakcie prowadzenia prac rozbiórkowych ekipa budowlana musi stosować środki ochrony indywidualnej. Pracodawca powinien zatem zapewnić swym pracownikom rękawice osłaniające dłonie przed urazami, okulary ochronne, jeśli w miejscu rozbiórki powietrze jest mocno zapylone, a także hełmy zabezpieczające przed urazami głowy. Jeśli pracownicy realizują zadania w skrajnych częściach budynku, muszą zakładać szelki bezpieczeństwa.

Toalety i pomieszczenia socjalne

Obowiązkiem pracodawcy jest ponadto zapewnienie pracownikom pomieszczeń socjalnych oraz higieniczno-sanitarnych. Jeśli w pobliżu miejsca rozbiórki nie ma stacjonarnego obiektu przeznaczonego do powyższych celów, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem toalety Bydgoszcz to jedno z wielu miast, w którym możesz szybko i sprawnie zamówić podstawienie i serwisowanie przenośnego WC. Najłatwiej zrobisz to, korzystając z serwisu Smieci.eu. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, podając termin wynajmu, częstotliwość serwisowania (np. raz w tygodniu czy raz w miesiącu) oraz liczbę i wyposażenie toalet. Pamiętaj, że kabina powinna być dostosowana do liczby pracowników na budowie. Przyjmuje się, że jedna kabina wystarcza na maksymalnie 10 pracowników.

Kontener na gruz i odpady budowlane

Podczas prowadzenia prac rozbiórkowych należy zadbać o systematyczne usuwanie gruzu przy pomocy rynien zsypowych po to, aby nie zalegał on na stropach kondygnacji ani na dachu. To kwestia bezpieczeństwa – ciężki ładunek może prowadzić do zawalenia się poszczególnych części budynku. Należy też wyznaczyć konkretne miejsce do składowania śmieci budowlanych. Do tego celu przyda się wysokiej jakości kontener na odpady o odpowiedniej wielkości, która pozwoli zmieścić duże ilości gruzu.

Stosowanie się do przepisów prawa i zaleceń ekspertów pomoże sprawnie, bezpiecznie i fachowo przeprowadzić prace rozbiórkowe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne