Strona głównaUncategorizedMagazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak wybrać, ile kosztuje?

Korzystanie z magazynów energii w instalacji fotowoltaicznej jest aktualnie coraz powszechniejszym rozwiązaniem, gwarantującym możliwość wykorzystania maksimum energii słonecznej, jaka wyprodukowana zostanie w domowej instalacji. Jaki magazyn energii wybrać, by optymalnie wykorzystać możliwości fotowoltaiki? Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Magazyn energii – prąd z fotowoltaiki pod Twoją kontrolą

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię z promieniowania słonecznego – w ciągu doby zatem występują duże różnice w ilości wyprodukowanego prądu. Ewentualne nadwyżki muszą znaleźć swoje ujście – zostać oddane do sieci – co przy aktualnym sposobie rozliczania z dostawcami energii jest całkowicie nieopłacalne-  lub zostać zmagazynowane. Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na gromadzenie prądu przez właściciela fotowoltaiki, a tym samym możliwość wykorzystania nadwyżek energii wyprodukowanej w ciągu dnia wieczorem, w nocy lub w trakcie awarii sieci energetycznej. Dzięki temu nie ma konieczności pobierania energii z sieci po wyższej cenie niż cena prądu, za jaką odkupowana jest nadwyżka energii z fotowoltaiki.

Jak wybrać idealny magazyn energii do fotowoltaiki?

Dostępne na Esoleo.pl magazyny energii  to wysokiej jakości urządzenia, spośród których z pewnością wybierzesz model dopasowany do Twoich potrzeb i charakterystyki instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii różnią się między sobą szeregiem parametrów. Podczas zakupu, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • pojemność magazynu energii,
  • rodzaj zastosowanych ogniw,
  • oferowaną gwarancję,
  • możliwość wykorzystania jako zasilanie awaryjne,
  • certyfikaty i atesty,
  • jakość podzespołów i komponentów urządzenia.

Jaki magazyn? Magazyny nisko- i wysokoprzepięciowe

W jaki magazyn warto współcześnie zainwestować? Model AC- czyli nieskoprzepięciowy, czy model DC- wysokoprzepięciowy? W instalacjach fotowoltaicznych nowego typu zdecydowanie lepiej jest postawić na magazyn energii DC, który przystosowany jest do współpracy z nowoczesnymi falownikami hybrydowymi. Umożliwiają również ominięcie falownika i czerpanie energii wprost z paneli. W przypadku instalacji starszego typu do zastosowania magazynu DC, konieczne jest równoległe wymienieni falownika na falownik hybrydowy. Jeśli nie mamy tego w planach, lepiej jest postawić na magazyn AC, który może pracować również niezależnie od instalacji fotowoltaicznej.

Pojemność magazynu energii do twojego domu

Na jak duży magazyn energii się zdecydować? Czy im większy, tym lepszy? W przypadku magazynów energii ta reguła się nie sprawdzi. Najlepiej jest bowiem dopasować pojemność magazynu do możliwości instalacji fotowoltaicznej i możliwości wykorzystania energii przez urządzenia w  gospodarstwie domowym lub firmie. Najczęściej proponowaną pojemnością magazynu, jest pojemność skorelowana z mocą fotowoltaiki. Jeśli zatem instalacja umożliwia wyprodukowanie energii o wartości  kWp, zainwestować należy w magazyn energii o pojemności 5 kWh. Zwiększenie lub zmniejszenie pojemności powinno uzasadnione być konkretnymi wyliczeniami, odpowiednio w zakresie dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną budynku i średniej ilości energii, jaką może zapewnić fotowoltaika.

Dofinansowanie do magazynu energii – ile zapłacisz, czy możesz liczyć na dopłatę?

Na jakie koszty należy przyszykować się przed inwestycją w magazyn energii?  Średni koszt zakupu magazynu do instalacji przydomowej to kwota około 30 000 złotych. Można ją z powodzeniem obniżyć, sięgając po dotacje z programu Mój Prąd. Umożliwia on zmniejszenie kosztów zakupu i montażu magazynu energii, jeśli spełnia on podstawowe wymagania – magazyn kwalifikujący się do uzyskania dofinansowania do 50%  kosztów kwalifikowanych zakupu magazynu, musi mieć pojemność minimum 2 kWh, a jego cena powinna nie przekraczać 6000 złotych za 1 kWh pojemności.

 

Zakup magazynu energii do fotowoltaiki to inwestycja na lata. Najlepiej jest zatem skonsultować ją z profesjonalistą, który pomoże w dobraniu optymalnie dopasowanego magazynu energii wysokiej jakości. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że urządzenie będzie dobrze współpracowało z naszą instalacją, a jego parametry będą niezmienne przez wiele lat.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne