Strona głównaBez kategoriiMiał węglowy, czyli zakazany rodzaj węgla kamiennego

Miał węglowy, czyli zakazany rodzaj węgla kamiennego

Z dniem 1 lipca 2020 roku zakazano sprzedaży miału węglowego o niskiej jakości. Zakaz ten dotyczył gospodarstw domowych oraz instalacji o mocy poniżej 1 MW, na terenie całego kraju. W praktyce oznaczało to, że odbiorcy indywidualni, ale również małe firmy korzystające z tego opału zostały zmuszone, by przejść na inny rodzaj paliwa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest miał i dlaczego ograniczono jego sprzedaż.

Miał węglowy

Miał produkowany jest z węgla kamiennego. Gotowy produkt posiada rozmiar między 0 a 31,5 mm i swoim wyglądem przypomina żwir lub piasek. Ten rodzaj paliwa cieszył się dotychczas bardzo dużą popularnością wśród klientów ze względu na niską cenę zakupu. Niestety jest on również główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.

Gotowy produkt zawiera w sobie około 20% wilgoci oraz nawet 30% popiołu, stąd też jego wartość opałowa może być o 10-20% niższa w porównaniu do innych rodzai węgla. To właśnie te cechy decydowały o jego atrakcyjnej cenie. Dla przykładu miał węglowy w hurcie był sprzedawany w cenie niższej nawet o 3 lub 4 razy w porównaniu do ceny węgla w formie kostki. W rzeczywistości była to wyłącznie jedynie pozorna oszczędność, ponieważ do osiągnięcia tego samego efektu trzeba było zużyć go o wiele więcej niż innego rodzaju opału.

Dlaczego zakazano sprzedaży miału węglowego?

Zakaz sprzedaży miału węglowego był bezpośrednio spowodowany bardzo złym stanem powietrza, którego z kolei główną przyczyną było spalanie opału niskiej jakości. W efekcie zanieczyszczonego powietrza wytwarza się smog, który jest przyczyną powstawania wielu chorób w tym również nowotworowych.

Zakaz sprzedaży objął nie tylko sam miał, ale również mieszanki miału z innymi odpadami węglowymi. Tak więc gospodarstwa domowe i instalacje o mocy poniżej 1 MW musiały przejść na alternatywne źródło opału najczęściej był to węgiel w różnych formach w tym kostka, orzech lub ekogroszek. Niestety koszt jego zakupu jest już o wiele wyższy niż cena miału. Wiele firm oferuje jednak atrakcyjne ceny zakupu węgla (np. węgiel hurt). Wybierając tę formę opału dbamy o środowisko i własne zdrowie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne