Strona głównaOgródJak rozpoznać, czy drewno kominkowe jest dostatecznie suche?

Jak rozpoznać, czy drewno kominkowe jest dostatecznie suche?

Najłatwiej poziom suchości drewna zmierzyć wilgotnościomierzem – dzięki wbiciu dwóch metalowych elektrod po chwili możesz sprawdzić pomiar na cyfrowym wyświetlaczu. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mają wprowadzone parametry dla nawet kilkuset gatunków drewna, mogą też być wyposażone w funkcje umożliwiające mierzenie wilgotności i temperatury powietrza oraz materiału.

Dlaczego ważne jest, by drewno kominkowe było suche?

Wszyscy, którzy dysponują własnym kominkiem wiedzą, że najlepsze do rozpalenia w nim ognia jest suche drewno kominkowe https://stonesgarden.pl/opal-drewno-kominkowe. Odpowiednio dobrane nie tylko przedłuża żywotność kominka i go nie zapycha, ale też zapobiega emisji szkodliwych związków pochodzących z lakierów i farb – dlatego też nie warto palić starych mebli. Suche drewno kominkowe nie powoduje strat cieplnych i nie zanieczyszcza środowiska.

Najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze drewna do grilla to jego wartość opałowa i wilgotność.

Dlaczego lepiej wybierać drewno z drzew liściastych?

Efektywne ogrzewanie z pewnością zapewnią twarde drzewa liściane, takie jak grab, buk czy dąb. Ze względu na to, że drewno iglaste spala się szybciej i zanieczyszcza swoją żywicą komin, dobrą decyzją będzie całkowite zrezygnowanie z palenia drewnem z drzew iglastych, a jeśli nie masz wyboru – wymieszaj je z liściastym, które zapewnia znacznie więcej ciepła.

Przedziały wilgotności/suchości drewna

Świeżo ścięte drzewo może w sobie mieć nawet 80% wody. Wbrew pozorom ogrzewanie pomieszczeń wilgotnym drewnem nie jest opłacalne – w trakcie palenia się drewno takie wysusza się, a odparowanie z niego wody jest jednoznaczne z utratą 40% ciepła. 25-cio procentową wilgotność drewna można wyczuć, dotykając drewna ręką – by jednak zapewnić najbardziej efektywne spalanie, jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%.

Alternatywne propozycje – jak sprawdzić, że drewno jest dostatecznie suche bez wilgotnościomierza?

Jeśli próbujesz wstępnie oszacować, czy wybrane drewno nadaje się na suche drewno kominkowe https://stonesgarden.pl/opal-drewno-kominkowe/worki, czy może jest zbyt wilgotne, istnieje kilka cech, które zauważysz już podczas wstępnych oględzin. Przede wszystkim wyczujesz, drewno mokre jest znacznie cięższe od suchego. Zwróć też uwagę na korę – przy suchym drewnie kora będzie bezproblemowo odchodzić i widoczne będą spękania.

Sezonowanie drewna receptą na suche drewno kominkowe?

Sezonowanie drewna to jedna z najpopularniejszych metod uzyskiwania pewności co do suchości drewna. Po kupieniu wybranego rodzaju drewna (od sprawdzonej firmy lub z lasów państwowych) warto pozostawić drewno na około dwa lata w nasłonecznionym i przewiewnym deszczu pod dachem, jednocześnie zabezpieczając przed butwieniem poprzez nieumieszczanie go bezpośrednio na ziemi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne