Strona głównaBudownictwoJak naprawić ubytki w kamieniu?

Jak naprawić ubytki w kamieniu?

Kamień to powszechnie znany sposób na wykończenia wnętrz mieszkalnych, ogrodów, a nawet grobów. W sprzedaży dostępne są kamienie naturalne, sztuczne, a nawet kwarcowe. Wiele z zastosowań materiałów kamiennych niesie ze sobą ryzyko uszkodzeń. Piękny kamienny chodnik, może mieć bliską styczność z upadającym narzędziem jak młotek, a blat kuchenny często narażony na nacisk, cięcie i zmiany temperatury przy łączeniach, z czasem staje się mniej solidny i trwały. Kiedy zatem dojdzie do ukruszenia blatu, pęknięcia łączenia czy ukruszenia rantu, czy jedyną możliwością jest wymiana całego elementu? Czy jednak można próbować w tańszy sposób uratować wygląd kamienia?

Kleje, szpachle i barwniki jako pierwsza pomoc przy naprawie wykończeń kamiennych

Zastanawiając się jak możemy zaradzić przy zniszczeniu materiału wykonanego z kamienia, pierwszą radą jest dobór właściwych produktów. Czy chcemy sami dokonać naprawy, czy zlecić do specjaliście, droga wyboru odpowiedniej techniki, narzędzi i produktów będzie ta sama. Wybierając produkty przeznaczone do naprawy ubytków i zniszczonych powierzchni masz do wyboru kleje i szpachle. Te pierwsze idealnie sprawdzą się na powierzchniach pionowych. Tam gdzie ubytki nie są za duże i ważnym jest dla nas, aby nie użyć za dużo produktu, by ten nie rozlał się po całej powierzchni, tworząc większą szkodę. Szpachla natomiast idealnie sprawdzi się do uszkodzeń większych o nieregularnym kształcie https://www.e-akemi.com. W sklepach można spotkać wiele już gotowych szpachli o konkretnym kolorze, jednak jeżeli okaże się że nie ma akurat naszej kolorystyki, nic się nie dzieje. Warto wtedy pomyśleć o barwniku. Przy doborze koloru, pamiętajmy jednak aby przed nałożeniem z wymieszaną szpachlą, wcześniej porównać z naszym kamieniem odcień. Zawsze może być różnica ze względu na np. czas jaki kamień był wystawiony na zmianę oświetlenia i temperatury, albo ze względu na zwykłe ścieranie się powierzchni. Rzadko kiedy zdarza się by kolor przez długie lata był identyczny z kolorem wybranym przy zakupie. Kolejną krokiem jaki podejmiemy podczas naprawy jest dokładne oczyszczenie uszkodzonej powierzchni. Pamiętajmy, żeby dokonać tego odpowiednimi produktami, aby nie uszkodzić powłoki. Następnie dobierając klej do marmuru, granitu, kwarcu czy betonu (jeżeli łączymy dwa typy kamienia, dokładnie sprawdźmy czy dany klej, bądź szpachla nadają się do tego), wcześniej sprawdźmy jak elastyczny jest produkt, aby wiedzieć ile czasu mamy na jego modelowanie. Na oczyszczoną powierzchnię, jeżeli trzeba można również delikatnie przeszlifować łączenia, aby łatwiej było wprowadzić produkt uzupełniający. Może być też przydatna wcześniej zrobiona forma, np z kartonu, albo drewna, aby ubytek nie stracił formy, zanim produkt zwiąże się i zacznie twardnieć.

Jak dobrać produkty?

Jeżeli już decydujemy się na własnoręczne uzupełnienie braków, czy szkód warto zainwestować w dobrej jakości produkty. Oczywiście na różnych forach będą porady jakim tanim zastępnikiem możemy dać sobie również radę, ale zawsze należy pamiętać, że efekt końcowy będzie z nami na lata, a przecież nie lubimy patrzeć na nieestetyczne, źle wykonane prace. Warto zatem zasięgnąć porady specjalistów. W dzisiejszych czasach jet to o tyle proste, że wystarczy drogą meilową wysłać zapytanie, a przeważnie sklepy handlujące tego typu produktami, z chęcią pomogą dobrać odpowiedni materiał. Decyzja końcowa i tak należy do nas, a przynajmniej mamy pewność że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby profesjonalnie naprawić powstałą szkodę.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne