Strona głównaOgródAgrotkanina a agrowłóknina – różnice i zastosowanie

Agrotkanina a agrowłóknina – różnice i zastosowanie

Estetyczny wygląd ogrodu jest czymś, na czym zależy każdemu, kto o niego dba. Czasem istnieją zabiegi i produkty, które znacznie ułatwiają przygotowanie bezpiecznego, atrakcyjnego i estetycznego ogrodu, nawet jeśli ma na nim rosnąć wyłącznie trawnik. Jednym z takich produktów jest agrotkanina, często mylona z agrowłókniną.

Agrotkanina i agrowłóknina – różnice

Te dwa produkty są często mylone przez osoby niedoświadczone w sadownictwie i ogrodnictwie. Tymczasem są to dwa różne artykuły, których zastosowanie, choć ogólnie podobne, to jednak jest nieco inne. Przede wszystkim zarówno agrotkanina, jak i agrowłóknina są wykonane z tworzywa sztucznego – polipropylenu. Są przez to odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą być stosowane wśród czynników szkodliwych, na przykład gleby, która jest regularnie podlewana czy narażona na kontakt ze środkami ochrony roślin.

Jednakże agrotkaninę wyróżnia przede wszystkim o wiele większa gramatura. Jest ona dostępna w przedziale od 70 do 120 g/m2, podczas gdy agrowłóknina w formie zimowej sięga najwyżej 50 g/m2, a w formie wiosennej – nie przekracza 23 g/m2. Oba te produkty różni również splot.

Zastosowanie agrotkaniny

Jest to produkt pomocny zwłaszcza w przypadku upraw, o które człowiek nie chce się nadmiernie martwić. Artykuł ten uważany jest za matę do ściółkowania albo szkółkowania. Zazwyczaj na jej powierzchni znajdują się specjalnie zaznaczone miejsca, które ułatwiają lokalizację kolejnych sadzonek oraz zaplanowanie odległości między nimi. To ważne z prostego powodu: w ten sposób agrotkanina umożliwia wzrost jedynie zasadzonej rośliny, a nie całego otoczenia wokół. Mniej roślin wkoło sadzonki oznacza więcej przestrzeni dla jej rozwoju, a także brak wzrastania chwastów, które mogłyby konkurować o składniki odżywcze oraz słońce.

Co więcej, dzięki zastosowaniu takiego materiału w glebie o wiele dłużej utrzymuje się wilgoć. To przekłada się na rzadsze podlewanie, bo zapobiega usuwaniu wody na przykład poprzez odparowanie w ciepłe dni. Takie wilgotne i stosunkowo ciepłe warunki są korzystne dla roślin, które mają rosnąć w danym miejscu. Dzięki temu właśnie agrotkaniny uważane są za produkty wspierające szybki rozwój sadzonek.

W zasadzie produkt ten można zastosować do wszystkich rodzajów upraw rolnych. Sprawdzi się na przykład w przypadku niewielkich upraw truskawek w ogrodzie, ale da się zamocować ją również przy dużym  polu obsianym ogórkami. Dzięki temu rzadziej konieczne jest podlewanie, a chwasty praktycznie się nie pojawiają.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne