Strona głównaOgródJak dbać o kaktusy? Właściwa pielęgnacja swoich roślin domowych

Jak dbać o kaktusy? Właściwa pielęgnacja swoich roślin domowych

Ogromna część z nas nie wyobraża sobie własnych wnętrz bez roślin. Nie dość, że stanowią doskonałą ozdobę, to dodatkowo wprawiają nas w dobry nastrój. Jednymi z najbardziej popularnych roślin są kaktusy. Pomimo tego, iż panuję ogólne przekonanie, że są to rośliny mało wymagające w pielęgnacji, by cieszyć się ich doskonałym wyglądem i prawidłowym wzrostem, należy zapewnić im prawidłowe warunki. Jak dbać o kaktusy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Specyficzne wymagania kaktusów

Kaktusy są roślinami o specyficznych dla naszego klimatu wymaganiach. Co więcej, różnią się one w zależności od konkretnego gatunku. Naturalnym otoczeniem dla większości kaktusów są tereny pustynne. W związku z tym kaktusy charakteryzują się mięsistymi łodygami, które idealnie chronią je przed nadmierną utratą wody.

Słońce

Chcąc cieszyć się rewelacyjną kondycją naszych kaktusów, od jesieni do wiosny, musimy zapewnić im bardzo mocno nasłonecznione stanowiska. Warto wybrać więc miejsce, które cały czas jest mocno oświetlone od wschodu do zachodu słońca. Gdy naszym roślinom brakować będzie promieni słonecznych, wówczas zaobserwujemy zniekształcone pędy, zwężone przy wierzchołkach. Także naskórek kaktusów będzie jaśnieć oraz nastąpi redukcja cierni. W sezonie letnim kaktusy warto wystawić na balkon czy taras. W naszym klimacie zima to okres, w którym kaktusy powinny przejść w stan  spoczynku (nie rosnąć, bo nie jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedniej ilości słońca, ale także nie marnieć). Co ważne, we wnętrzach nie możemy ustawiać kaktusów zbyt blisko szyb okiennych. W przeciwnym razie mogą ulec poparzeniu słonecznemu.

Podłoże – właściwa ziemia dla kaktusa

Jak dbać o kaktusy, by stworzyć im doskonałe warunki bytowania? Przede wszystkim nie może zapomnieć o ziemi, którą wyścielamy doniczkę z kaktusem. Ziemia powinna być przepuszczalna, przewiewna i bogata w próchnicę. Właściwe pH ziemi do kaktusów wynosi 5,5-6,0. Jeśli nasze rośliny będą miały ziemię z innym współczynnikiem pH, wówczas będą gorzej rosnąć albo przestaną się całkowicie rozwijać. W związku z tym warto skorzystać z gotowych mieszanek ziemi, dedykowanej do uprawy kaktusów. Co 2-3 lata powinniśmy wymieniać ziemię naszych roślin, na przełomie lutego-marca.

Nawożenie

Człowiek w celu zachowania dobrego zdrowia powinien przyjmować suplementy pełne witamin i minerałów. Kaktusy w pewnych warunkach powinny otrzymywać właściwe nawozy, by prawidłowo rosnąć. Jednak przesada nie jest w żadnym przypadku wskazana. Zbyt duża ilość składników odżywczych w podłożu, przede wszystkim azotu, wpłynie na słabe kwitnienie, wybujały wzrost czy choroby. Jeśli jednak nasze kaktusy z jakiegoś powodu mają podłoże bezpróchnicowe (np. piasek), wtedy powinniśmy nawozić je maksymalnie raz w miesiącu na przełomie kwietnia- lipca.

Woda – czyli właściwe podlewanie kaktusów

Jakość wody, którą podlewamy kaktusy, odgrywa niebagatelne znacznie. Rośliny lubią miękką i lekko kwaśną wodę. Jak przygotować właściwą? Wodę z kranu należy najpierw przegotować a następnie odstawić na kilkanaście godzin. Kaktusy należy podlewać wodą w temperaturze pokojowej, omijając ich pędy. Latem rośliny podlewamy wieczorem, a wiosną i jesienią- rano. To, ile wody potrzebują nasze kaktusy, zależy od temperatury otoczenia, natężenia światła, wielkości rośliny i naczynia, w którym się znajduje. Jednak nie można pozwolić na to, by podłoże wyschło bądź było przemoczone. Więcej o podlewaniu kaktusów dowiesz się tutaj: https://tokocham.pl/dom/jak-czesto-podlewac-kaktusy/.

Właściwa pielęgnacja Twoich kaktusów sprawi, że będą jednymi z najpiękniejszych ozdób Twoich wnętrz, balkonów czy tarasów. Przekonaj się osobiście, jakie to proste!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne