Strona głównaOgródProjektowanie i budowa ogrodów - zawodowe zagospodarowywanie przestrzeni otwartej

Projektowanie i budowa ogrodów – zawodowe zagospodarowywanie przestrzeni otwartej

Projektowanie ogrodów w aspekcie zawodu wykonywanego przez fachowca w tej dziedzinie, niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Profesjonalny projektant ogrodów powinien posiadać bogatą wiedzę książkową, najlepiej popartą zdobytym wykształceniem i stosownymi umiejętnościami. Obecnie profesja ta zdobywa coraz większą popularność. Rynek oferuje liczne szkolenia i kursy, które uwieńczone odpowiednim egzaminem, dają możliwość zdobycia potrzebnych umiejętności, kwalifikujących uczestników do roli ekspertów na polu planowania terenów zielonych. Projektant ogrodów powinien bezbłędnie interpretować oczekiwania osoby zlecającej projekt i stworzyć dokładny plan, odzwierciedlający upragnioną koncepcję – wizję danego terenu, czyniąc ją przy tym jak najbardziej funkcjonalną. Taka praca wymaga dużego zmysłu artystycznego, wyobraźni, ale też elementarnej wiedzy branżowej. Specjalista taki, przed stworzeniem właściwego projektu aranżacji danego terenu, przeprowadza dokładny wywiad ze zleceniodawcą. Poza przeprowadzeniem własnych pomiarów przygląda się również szkicom geodezyjnym, sprawdzając dokładnie usytuowanie terenu. Sprawdza też grunt, ewentualnie jakość znajdującej się tam gleby. Powinien doskonale orientować w specyfice, a co za tym idzie doborze odpowiednich roślin i znać ich wymagania. Bardzo często praca takiego eksperta nie kończy się na wykonaniu samego planu. Projektant ogrodów niejednokrotnie wraz z klientem odwiedza sklepy ogrodnicze, doradzając i pomagając przy zakupach. Następnie nadzoruje prace wykonawcze, a nawet sam się w nie bezpośrednio angażuje, sadząc i pielęgnując rośliny. Czasami poszerza zakres swoich usług o projektowanie i produkcję mebli ogrodowych.

Dlaczego warto zatrudnić projektanta ogrodów

W zależności od możliwości finansowych, poszczególnie klienci podejmują rożne decyzje związane z zaprojektowaniem własnych przestrzeni ogrodowych. Ci, którzy nie musza specjalnie liczyć się z kosztami, chętnie korzystają z usług firm ogrodniczych i decydują się na kompleksową obsługę – stworzenie projektu i realizację całości prac. Niektórzy posiłkują się pomocą niezależnych architektów krajobrazu, którzy tworzą indywidualnie dobrany projekt i profesjonalnie opracowują(krok po kroku) możliwość samodzielnego wykonania go. Projektant ogrodów z pewnością fachowo doradzi jak urządzić ogród w sposób najbardziej funkcjonalny, nie zapominając o jakże istotnych walorach estetycznych. Z pewnością warto skorzystać z porady specjalisty, aby uniknąć w przyszłości problemów związanych z użytkowaniem samodzielnie zagospodarowanego terenu. Bardzo pomocne będę profesjonalne porady związane chociażby z doborem odpowiednich roślin oraz sposobami ich pielęgnacji. Zdolność do tworzenia pomysłowych koncepcji oraz umiejętność kreatywnego myślenia to podstawowe atrybuty zawodowego projektanta ogrodów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne