Zalane lub zawilgocone pomieszczenie to poważny problem. Prawidłowa wilgoć powinna wynosić około 30%-60%. W przypadku wyższych wartości rozwija się pleśń i grzyby a to jak wiadomo prosta droga do problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną wilgoci jest zalanie lub nieprawidłowo wykonana izolacja. Jeśli już taka sytuacja się zdarzy to zdecydowanie trzeba podjąć działania w kierunku wyeliminowania tego problemu. Jak tego dokonać? Jak radzić sobie z zalaniem lub wilgocią? Na te pytania krótko odpowiadamy w niniejszym artykule.
Wilgoć w pomieszczeniu – łatwiej zapobiegać niż leczyć
W przypadku gdy przyczyną wilgoci są nieszczelności zdecydowanie należy rozważyć podjęcie prac budowalnych. Przyczyn niestety może być wiele – nieprawidłowe fundamenty, nieszczelne okna, wyeksploatowany dach, nieskuteczna termoizolacja lub nieprawidłowa wentylacja.
W razie problemów z wysoką wilgocią trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Niektórzy w obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie starają się ograniczyć wietrzenie co niestety sprzyja rozwojowi wilgoci i pleśni. Jak wiadomo znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego prawidłowe zaprojektowanie budynku oraz zwracanie uwagi na regularne wietrzenie to podstawa. Jeśli już jednak wilgoć zadomowi się we wnętrzu to trzeba przejść do ofensywy i wykorzystać specjalistyczne osuszacze powietrza.
Osuszacze powietrza jako sposób na poradzenie sobie z wilgocią
Jest co najmniej kilka prostych sposobów domowych na radzenie sobie z wilgocią. Popularne przykłady to wykorzystanie soli, która wchłania wilgoć lub rozstawienie roślin doniczkowych (np. paprotek) gdyż te czerpią wodę z otoczenia. Tego typu rozwiązania brzmią interesująco jednak nie są na tyle skuteczne co zastosowanie specjalistycznego osuszacza powietrza.
Osuszacz powietrza to skuteczne rozwiązanie na pozbycie się nadmiaru wody z otaczającego powietrza. Co ciekawe, osuszacze to proste w obsłudze urządzenia, które można bez problemu wynająć w razie potrzeby (np. wynajem osuszaczy Busko Zdrój).