Strona głównaBudownictwoZrywanie papy na dachu

Zrywanie papy na dachu

Dach być może nie wymaga ciągłej pielęgnacji, ale bez wątpienia co jakiś czas drobne prace serwisowe są wskazane. Gdy zapomnimy o remoncie przez dłuższy okres czasu to niestety efektem może być konieczność gruntownej naprawy lub nawet wymiana pokrycia dachowego. W tym artykule skupimy się na usłudze zrywania starej papy z pokrycia dachowego. 

Kiedy należy wymienić papę na dachu? 

Dach, który jest w złym stanie to coś co po prostu widać gołym okiem. Widoczne są tak zwane purchle, gorzej sytuacja wygląda gdy zaczynają się pojawiać problemy z wilgocią i słabnącą szczelnością. Z reguły po rozpoznaniu takiego problemu są stosowane drobne doraźne działania w postaci wymiany części dachówek lub wykonywania różnego rodzaju łatek (obejmujących płytki, papę lub nawet część więźby). Tak naprawdę czym szybciej rozpoznamy problem i szybciej przejdziemy do działania tym lepiej. W sytuacji gdy już zaczynają się problemy z wilgocią, koszty remontu mogą być znacznie wyższe. 

Usuwanie pokrycia dachowego

Teoretycznie na starą papę można położyć nową. Jednak często występuje konieczność dostania się do warstwy na której została położona w związku z czym zrywanie papy to stałe zadanie towarzyszące wymianie pokrycia dachu. Zerwanie papy nie jest problematyczne. Ważne jest jednak ustalenie prawidłowej strategii na naprawę dachu tak aby zoptymalizować koszty. Najlepiej wymienić całe pokrycie dachowe, jednak nie zawsze jest to jedyne wyjście. 

Zastąpienie starego pokrycia dachowego – zwróć uwagę na wagę nowego pokrycia dachowego

Jeśli stan więźby dachowej jest “dobry” to można po prostu położyć nowe pokrycie dachowe o podobnej wadze. Oczywiście z dbałością o hydroizolacje. 

Jeśli zdecydujemy się na lżejszy materiał to również powinno nie być problemu z położeniem nowej nawierzchni (zakładając że więźba jest w dobrym stanie). 

Położenie cięższego pokrycia wymaga szczególnej ostrożności związanej ze sprawdzeniem wytrzymałości więźby. 

Koszty

Położenie nowego pokrycia dachowego kojarzy się z wysokimi kosztami. Dlatego przystępując do tego zadania warto dokładnie sprawdzić cennik usług dekarskich i co najważniejsze – rzetelnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości w zakresie naprawy lub wymiany dachu. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne