Strona głównaBudownictwoZakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej to jeden z trudniejszych etapów przed jakim stoją inwestorzy planujący rozpoczęcie budowy domu. Niewątpliwie, to w jakim miejscu budynek zostanie zlokalizowany ma niebagatelne znaczenie dla przyszłych mieszkańców. Zatem na co zwrócić uwagę planując zakup działki budowlanej? Sprawdźmy.

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie

Przede wszystkim miejsce, w którym zlokalizowana jest działka powinno Ci się podobać. Czasami patrząc na cenę działki, jesteśmy w stanie wyprowadzić się z daleka od miasta by po kilku latach stwierdzić, że to nie była dobra decyzja. Inni z kolei wybierają działkę w pobliżu ruchliwej drogi i tęsknią za widokiem na las lub łąkę. Podobnych przykładów tego jak może wyglądać nietrafiona decyzja jest bardzo wiele. Dlatego należy pamiętać, że walory estetyczne i po prostu Twoje subiektywne preferencje mają duże znaczenie. Nie warto kupować działki zbyt pochopnie. Najlepiej dać sobie czas i przejrzeć co najmniej kilkanaście propozycji. Przewidując ewentualne plusy i minusy każdej lokalizacji.

Najpierw wybierz projekt domu, potem kup działkę

Dlaczego lepiej najpierw wybrać projekt a dopiero potem skupić się na działce? Jak łatwo się domyśleć ze względów formalnych. Wyobraźnia inwestora o tym jaki dom chce wybudować na swojej wymarzonej działce jest dosyć mocno ograniczona przez miejscowe plany zabudowy, warunki zabudowy, rozporządzanie w sprawie warunków technicznych i inne kwestie formalno-prawne. Jeśli szukasz wartościowych informacji na temat załatwiania formalności to merytoryczne materiały na ten temat znajdziesz na https://blog.poradnik-budowlany.com/

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim sprawdź, czy działka ma podłączone media. Dokładniej mówiąc upewnij się, że jest dostęp do energii, wody, gazu oraz kanalizacji. Jeśli kwestia podpięcia wody lub energii nie została wykonana przez sprzedawcę działki, rozsądne wydaje się odwiedzenie zakładu energetycznego oraz wodno-kanalizacyjnego po to, żeby poznać orientacyjne koszty.

Kupując działkę uwzględnij kwestie związane z drogą dojazdową. Czasami kwestie sporne budzi to do kogo należy droga oraz czy w ogóle jest możliwość dostania się na działkę z drogi publicznej.

Szczególną uwagę zwróć na kwestie badań geotechnicznych. Takie problemy jak zbyt duże nachylenie terenu, zalesienie lub grząskość gruntu mogą skutkować bardzo kosztowną wymianą gruntu lub niemożliwością podjęcia prac budowlanych.

Więcej cennych wskazówek o tym na co należy zwrócić uwagę planując zakup działaki znajdziesz na https://blog.poradnik-budowlany.com/dzialka-budowlana-megaporadnik-jak-kupic-dzialke-pod-budowe-domu/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne