Strona głównaBudownictwoPodstawowe informacje na temat instalacji fotowoltaicznych

Podstawowe informacje na temat instalacji fotowoltaicznych

Energia elektryczna pochodząca ze słońca – trzeba przyznać, że brzmi to intrygująco, futurystycznie i nieco nieprawdopodobnie. To co jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać wizją przyszłości dzisiaj jest standardem. Przejście na odnawialne źródła energii w tym przede wszystkim na fotowoltaikę dzieje się w zawrotnym tempie. Dlatego w niniejszym artykule w skrócie przedstawiamy zasadę działania instalacji fotowoltaicznej oraz przyjrzymy się podstawowym zagadnieniom jakie powinien mieć na uwadze inwestor planujący zakup instalacji.

Działanie instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Nieco dokładniej mówiąc energia ze słońca to tak naprawdę energia z promieniowania słonecznego. Pozyskanie energii odbywa się etapami. Najpierw panele fotowoltaiczne odbierają promieniowanie, potem prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika, który przekształca go na prąd zmienny, który jest na co dzień wykorzystywany w naszych domowych gniazdkach. Z kolei licznik dwukierunkowy mierzy jednocześnie, ile prądu zostało wyprodukowanego oraz ile zostało wykorzystanego. Jeśli nasza mikro elektrownia wyprodukuje za dużo prądu w stosunku do zapotrzebowania to możemy w późniejszym czasie odebrać nasz prąd oddając do sieci jedynie 20% lub 30% wyprodukowanego prądu. Zatem np. pozyskany prąd latem możemy wykorzystać zimę na zasilanie pompy ciepła, która ogrzewa nasz dom. Jest to naprawdę nie zwykle korzystne rozwiązanie z punktu widzenia każdego gospodarstwa domowego mieszkającego w domu jednorodzinnym.

Pamiętaj o tym, że inwestycja w fotowoltaikę dzisiaj jest bardziej przystępna niż kiedykolwiek wcześniej.

Planując zakup instalacji fotowoltaicznej należy mieć na uwadze, że na rynku jest wiele programów dofinansowujących dzięki czemu zwrot z inwestycji jest znacznie szybszy. Przykłady to między innymi 5000zł z programu rządowego Moj prąd, ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze.

Poza tym, warto podkreślić, że na rynku istnieje coraz więcej firm specjalizujących się w instalacjach fotowoltaicznych. Dzięki czemu bardzo łatwo znaleźć wykonawcę oferującego przystępną cenę wykonania instalacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz łatwiej pozyskać wiedze na temat instalacji fotowoltaicznych. Temat ten dopiero od paru lat przestał być innowacyjny i przez to “egzotyczny”. Dzisiaj wszyscy są zgodni co do tego, że fotowoltaika to przyszłość.

Więcej o fotowoltaice można przeczytać na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne