Strona głównaWnętrzaW jaki sposób powinniśmy dbać o drewniane podłogi?

W jaki sposób powinniśmy dbać o drewniane podłogi?

     Drewniane panele oraz parkiety od zawsze były najlepszym sposobem na ciekawe i estetyczne wykończenie każdego pomieszczenia. Drewniane panele są najpopularniejszym materiałem, jakim wykładamy swoje podłogi. Zawdzięczają one swoją popularność stosunkowo niskiej cenie, dużej wytrzymałości oraz dużej estetyce. Jednak podobnie jak inne materiały, podłogi drewniane wymagają od nas regularnego czyszczenia o konserwacji, co pozwoli zwiększenie ich żywotności. Poniżej przedstawione zostały kroki, które pozwolą nam cieszyć się naszymi drewnianymi podłogami przez długi czas.

Regularne mycie podłóg i usuwanie zanieczyszczeń 

Regularne czyszczenie i mycie podłóg z wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, drobinek piasku i śmieci jest podstawowym sposobem na utrzymanie czystości i ładnego wyglądu naszych podłóg. Czyszczenie paneli i parkietów powinno odbywać się miękką szczotką, mycie natomiast warto wykonywać z użyciem specjalnych płynów do drewnianych powierzchni. Takie płyny są dostępne na poniższej stronie internetowej.: https://www.merkurygdynia.pl. Tego typu specyfiki sprawią, iż nasze podłogi będą czyste i estetycznie wyglądające, natomiast użyty płyn nie zniszczy naszych powierzchni. Pomimo dużej odporności paneli, powinniśmy zrezygnować z mycie podłóg innymi specyfikami, które mogą w dłuższym okresie zniszczyć nasze panele bądź pozostawić brzydkie przebarwienia. Pamiętajmy również, aby przy okazji mycia nie używać nadmiernej ilości wody, która może powodować bardzo nieestetyczne wybicia paneli.

Pastowanie i impregnacja podłogi drewnianej 

Raz na jakiś czas, dla zwiększenia efektywności naszych drewnianych powierzchni, możemy użyć specjalnej pasty nabłyszczającej, która dodatkowo zwiększy efekt wyglądu naszej podłogi. Tego typu pasty zawierają często środki, które zasklepiają niewidoczne dla oka ubytki w drewnie, co minimalizuje ryzyko wniknięcia drobinek kurzu wewnątrz podłogi. Równie istotną czynnością jest impregnacja podłogi drewnianej. Dzięki specjalnym środkom impregnującym nasza podłoga zachowa swój naturalny wygląd przez dłuższy czas, a dodatkowo zabezpieczamy nasze panele na wypadek eksploatacji i niszczenia.

Na co powinniśmy uważać dbając o nasze drewniane podłogi? 

Nasze drewniane podłogi są szczególnie narażone w momencie, kiedy jest na nich dużo drobinek piasku. Piasek, nawet jeśli jest niewidoczny dla oka, przemieszczany butem rysuje gładką powierzchnię podłogi, co możemy zauważyć dopiero po jakimś czasie. Jeszcze większe ryzyko dla naszych podłóg ma wszelkiego rodzaju przemeblowanie czy remont, podczas którego przenosimy nasze meble. Nie wszystkie meble możemy przenieść w powietrzu, dlatego istnieje bardzo duże ryzyko porysowania zarówno mebla, jak i podłogi. By uniknąć takich przykrych doświadczeń, powinniśmy po prostu uważać. W przypadku drewnianych podłóg, na duże i widoczne rysy może podziałać proces cyklinowania, czyli zdzierania lub szlifowania wierzchniej powierzchni podłogi w celu zdarcia zniszczonej warstwy. Jest to jednak bardzo pracochłonny i generujący duży zanieczyszczeń proces, który nie nadaje się w przypadku cienkich paneli.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne