Strona głównaUncategorizedUlgi podatkowe - jak obniżyć podatek?

Ulgi podatkowe – jak obniżyć podatek?

Każdego roku polscy obywatele, którzy osiągnęli jakiś dochód, muszą rozliczyć się z niego w swoich urzędach skarbowych. Płacenie podatków nie jest niczym przyjemnym, jednak taki obowiązek nakłada na nas państwo. Nie wywiązanie się z niego może skutkować różnymi karami, które mogą być dotkliwe. Dlatego też warto składać wszelkie zeznania w terminie i wypełniać je odpowiednio.

Płacenie podatku dochodowego w Polsce
Podatki w Polsce nie należą do niskich. Podatek dochodowy PIT, który płaci większość ludzi w kraju wynosi 18 % dla pierwszego progu podatkowego. To właśnie w pierwszym progu znajduje się grubo ponad 90 % obywateli naszego kraju. Oznacza to, że nie zarabiamy zbyt wiele. Na szczęście płacony na rzecz fiskusa podatek dochodowy można obniżyć na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak tego dokonać.

Ulgi podatkowe
Rozliczając PIT można skorzystać z wielu ulg podatkowych, które nam przysługują. Ulgi te mogą być odliczane od dochodu lub od podatku. Korzystając z ulg możemy sprawić, że zapłacimy mniejszy podatek lub otrzymamy wyższy zwrot nadpłaconego podatku. Jednak pamiętajmy o tym, że ulgi przysługują jedynie niektórym i to na określonych regułach. Warto jednak sprawdzić, czy są jakieś ulgi, które przysługują akurat nam.

Komu przysługują ulgi podatkowe?
Poniżej zostały wymienione ulgi, z których skorzystać może Polski podatnik.
Ulgi podatkowe odliczane od podatku

Ulga prorodzinna (na dzieci) – jest to dość często stosowana w naszym kraju ulga. Wysokość tej ulgi jest zależna od tego ile dzieci wychowujemy, a także przez ile miesięcy sprawujemy nad nimi opiekę w danym roku podatkowym.

Ulga abolicyjna – dotyczy osób, które rozliczają swoje przychody z zagranicy oraz łącznie z nimi rozliczają zarobki w Polsce. Jednak ulga dotyczy jedynie osób, pracujących w niektórych krajach.

Odliczenie składek na zdrowotne ubezpieczenie – odliczenie może nastąpić w kwocie nie wyższej niż 7,75 % podstawy ustalenia tych składek.

Ulgi podatkowe odliczane od dochodu:

– Ulga na korzystanie z internetu
– Ulga rehabilitacyjna
– Darowizny na cele krwiodawstwa
– Zwrot świadczeń, które były pobrane nienależnie
– Darowizny na cele charytatywne, na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego
– Ulga związana z opłaceniem składem na IKZE
– Ulga dla przedsiębiorców na badanie oraz rozwój
– Ulga przysługująca z tytułu opłacania składek ZUS

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne