Strona głównaPozostałeIle czeka się na zwrot podatku?

Ile czeka się na zwrot podatku?

Każdy, kto osiągnął w ciągu roku podatkowe jakikolwiek zysk, zobowiązany jest do złożenia deklaracji podatkowej PIT. Wiele osób uważa to za przykry obowiązek, ale należy pamiętać, że zdarza się także, że ma on swój miły koniec.

Mowa tutaj o zwrocie podatku w momencie, gdy została nadpłata. W tym przypadku wiele osób chciałoby otrzymać te pieniądze jak najszybciej. Sprawdzamy, ile czeka się na zwrot podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Podatek dochodowy stosowany jest w odniesieniu do osób prawnych niezależnie od sposobu, w jakich one nabyły swoją osobowość prawną. Jego wysokość to 19% lub 9%. Podatek ten powinien być uiszczany na konto Urzędy Skarbowego, który należy wybrać kierując się miejscem położenia siedziby firmy. Po złożeniu deklaracji podatkowej, która wykazuje nadpłatę urząd na dokonanie zwrotu podatku ma:

– 45 dni w przypadku deklaracji składanych elektronicznie,
– 3 miesiące w przypadku deklaracji, które zostały złożone w inny sposób.Okres ten liczony jest od dnia, w którym zostanie złożona deklaracja podatkowa.

Zwrot może być dokonany w formie przekazu pocztowego lub przelewu bankowego. Należy jednak pamiętać, że jeśli posiadamy zaległości podatkowe nasz zwrot zostanie zaliczony na poczet tych zobowiązań.Kwestie związane z podatkiem dochodowym od osób prywatnych reguluje ustawa o CIT.Zwrot podatku VATJeśli podatek naliczony, czyli VAT od faktur zakupowych przewyższa ten od faktur sprzedażowych, powstaje nadwyżka podatkowa. Może ona zostać przeniesiona na przyszłe okresy rozliczeniowe, a jeśli w następnych okresach rozliczeniowych będą występować kolejne nadwyżki, możliwe jest ich kumulowanie oraz przenoszenie na kolejne okresy.

Możliwe jest również wykazanie nadwyżki do zwrotu na nasz rachunek bankowy. Można się ubiegać o taki zwrot w jednym z trzech ustawowych terminów:
– do 60 dni od dnia, w którym złożymy deklarację. Nie ma tutaj znaczenia typ dokonanych zakupów czy stawka stosowana przy sprzedaży,
– do 180 dni od dnia złożenia deklaracji — termin ten jest stosowany w przypadku, gdy na dany okres nie przypadała żadna sprzedaż opodatkowana, a jedynie ponosiliśmy koszty,
– do 25 dni od złożenia deklaracji — aby uzyskać zwrot podatku w terminie skróconym, musimy spełniać odpowiednie warunki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne