Strona głównaBudownictwoJak wybrać system kominowy do domu?

Jak wybrać system kominowy do domu?

Wybór systemu kominowego jest zależny od różnych czynników. Najlepiej, gdy o wyborze systemu kominowego oraz wentylacyjnego pomyślimy już na etapie projektowania budynku. O czym należy pamiętać? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?   

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru komina?

Podstawą jest oczywiście umiejscowienie komina. Jest to element, o który zdecydowanie trzeba zadbać już na bardzo początkowym etapie inwestycji. Poza tym warto pomyśleć o wymaganiach technicznych wybranego urządzenia grzewczego. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj kotła, moc cieplną urządzenia, temperaturę spalania, wysokość komina oraz ogólną charakterystykę pracy urządzenia ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju stosowanego paliwa.

Kluczowym elementem jest jakość komina. System kominowy nie może pracować wydajnie i niezawodnie, jeśli nie jest to sprzęt o odpowiedniej klasie. Dobry komin powinien być odporny na wilgoć, korozje, kwasy, wysokie temperatury oraz na ewentualną sadzę.

Ceramiczne czy stalowe?

Poza solidnością i jakością wykonania komina ważne jest zwrócenie uwagi na przeznaczenie komina. Wyróżnia się kominy, które odprowadzają spaliny z kotłów na paliwo stałe, kominy które są dedykowane do pracy z piecami gazowymi oraz kominy stosowane przy paliwach płynnych. W zależności od potrzeb komin może być wykonany ze stali lub ceramiki. Chociaż trzeba odnotować, że standardowo w budownictwie jednorodzinnym częściej stosowane są kominy ceramiczne.

Zalety kominów ceramicznych to duża odporność na uszkodzenia i zmiany temperatury. Innymi słowy są to solidne wyroby, które sprawdzają się przez wiele lat. Poza tym, istotne jest, że charakteryzują się minimalną rozszerzalnością cieplną oraz uchodzą za łatwe w montażu.

Niektórzy jednak decydują się na kominy metalowe, gdyż te mają bardzo dobrą szczelność oraz świetnie radzą sobie z bardzo intensywną eksploatacją. Przy okazji dobrze sprawdzają się przy renowacji kominów murowanych. W branży przemysłowej nieco częściej stosowane są właśnie kominy stalowe, natomiast w budownictwie jednorodzinnym bezproblemowo sprawdzają się kominy ceramiczne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne