W XXI wieku coraz rzadziej spotykamy klasyczne mydelniczki. Dzieje się tak ze względu na higienę, większość ludzi zna widok pozostawionego w niej mydła, które często brudzi ręce jeszcze bardziej zamiast je myć. Ze względu na higienę powstało mydło w płynie. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał zaleca się używanie dozowników.
Dozowniki do mydła stały się nieodłącznymi elementami w biurach, szkołach, galeriach handlowych i zakładach pracy. Pomagają na co dzień utrzymać ręce w czystości, pośród dużej ilości osób korzystających ze wspólnej toalety. Coraz częściej stają się również wyposażeniem domów oferując praktyczność, intuicyjną obsługę oraz wprowadzając element nowoczesności. Pomogą również zachęcić dzieci do mycia rąk.
Dzielą się na:
- Przyciskowe – cechują się małą awaryjnością oraz niską ceną. Najczęściej można je spotkać w łazienkach publicznych.
- Łokciowe – montowane są wszędzie tam, gdzie należy spełnić wysokie wymogi higieniczne np: w przychodniach zdrowia, szpitalach oraz laboratoriach.
- Automatyczne – inaczej bezdotykowe, dzięki czemu nie musimy dotykać dozownika ponieważ zamontowana w dozowniku fotokomórka (czujnik ruchu) powoduje automatyczne dozowanie mydła.
A także na:
- Dozowniki płynu.
- Dozowniki mydła w pianie – droższe rozwiązanie oraz mniejszy wybór urządzeń.
Sposób uzupełniania mydła:
Bardzo ważne jest to czy dozownik będzie uzupełniany płynem, pianą czy jednorazowymi wkładami.
Wkłady używane są tam, gdzie prawo nie pozwala korzystać z mydła dolewanego, a także kiedy środek czyszczący, który chcemy zastosować jest dostępny jedynie w formie jednorazowego wkładu.
W większości przypadków zalecane jest tańsze oraz produkujące mniej zanieczyszczeń mydło w płynie lub pianie.
Podczas dokonywania zakupu szczególną uwagę zwrócić należy na pojemność dozownika a także na materiał z jakiego został wykonany. Zazwyczaj pojemność oscyluje w granicach 300ml (dla gospodarstwa domowego), 500ml – 1l (dla toalet publicznych). Dozowniki najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Obudowy wykonane z plastiku nie rdzewieją, nie pozostawiają również śladów palców. Najbardziej trwałe wykonane są ze stali nierdzewnej. Takie pojemniki są w stanie posłużyć wiele lat. Dozowniki przeznaczone dla toalet publicznych posiadają alarm antykradzieżowy a ich wnętrze zamykane jest na klucz.
Warto również wspomnieć że dostępne są one w ogromnej liczbie wzorów, kształtów i kolorów, co sprawi że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni design dla siebie.