Strona głównaBudownictwoDlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż okien?

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż okien?

Budując dom i wybierając do niego okna wiele osób skupia się przede wszystkim na estetyce i kolorach. To oczywiście ważne aspekty, ramy okienne współgrające kolorystycznie z drzwiami czy bramą garażową prezentują się dużo korzystniej niż barwny misz-masz.

Jednakże okna mają przede wszystkim zapewnić ciepło i bezpieczeństwo i na te właśnie kwestie powinno się kłaść szczególny nacisk podczas poszukiwań idealnych okien. Najlepiej więc wybrać takiego producenta, który oferuje okna o doskonałych parametrach przy jednoczesnym wysokim poziomie wizualnym swoich produktów. Poznańska firma oferująca taki właśnie wachlarz usług na swojej stronie internetowej Domatus.pl prezentuje bogaty wybór różnorodnych modeli okien o świetnych parametrach i pięknym wzornictwie. Jednocześnie oferują oni możliwość montażu okien a jak wiadomo dopiero właściwe osadzenie okien zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo użytkowania. Najlepsze nawet parametry stracą swoje właściwości jeżeli montaż okien zostawimy w rękach niewykwalifikowanych osób.  

Na czym polega montaż okna?

Montaż okna to nic innego jak właściwe przytwierdzenie go do konstrukcji ścian budynku i odpowiednie uszczelnienie po obwodzie. Sposobów na zamontowanie ramy okiennej jest kilka i zawsze należy uwzględnić rodzaj materiału z jakiego wykonane jest okno i ściany. Kluczowe jest wcześniejsze oczyszczenie muru z wszelkich luźnych odłamków a następnie wyznaczenie odpowiedniego miejsca w grubości muru. Te parametry powinny zostać zapisane w projekcie budowlanym budynku. Następnie stosuje się kotwy lub dyble do przytwierdzeniu okien do ściany. Kotwy to płaskowniki ze stali, które montuje się do ściany i do ościeżnicy. Dają one nieco więcej sprężystości całej konstrukcji, dzięki czemu unikamy odkształceń. Dyble z kolei to specjalne kołki, którymi ościeżnicę przytwierdza się bezpośrednio do muru. To częsty sposób montowania dużych okien, gdyż daje dużo większą sztywności i stabilność konstrukcji. Wybór rodzaju mocowań należy do montażystów, który biorą pod uwagę rodzaj okien, strukturę ścian i indywidualne warunki montażowe. Dylatacja czyli przestrzeń między ramą okna a murem podczas montażu powinna mieć równą szerokość u góry i po obu bokach a większą na dole, tak aby umożliwić późniejszy montaż parapetów. Po osadzeniu ramy okna fachowcy przystępują do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ścianą a ościeżnicą.

Czym jest tzw. ciepły montaż?

Ciepły montaż to nazwa zaawansowanej technologii ochrony przed stratami ciepła. Stosuje się w niej oprócz standardowej pianki termoizolacyjnej specjalistyczne taśmy, które mają na celu ochronę pianki przed działaniem wilgoci. Od wewnątrz stosuje się taśmę paroszczelną a od zewnątrz paroprzepuszczalną i wodoodporną. Obie mają na celu ochronę środkowej warstwy izolacyjnej, ograniczenie występowania tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło a także poprawienie mikroklimatu wewnątrz domu poprzez zapobieganiu rozwojowi pleśni przy oknach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne