Strona głównaBudownictwoCena budowy i użytkowania basenu ogrodowego

Cena budowy i użytkowania basenu ogrodowego

KOSZT BUDOWY I UŻYTKOWANIA BASENU OGRODOWEGO

Jeśli marzymy o bavsenie w naszym ogrodzie, ale z drugiej strony mamy obawy odnośnie kosztów budowy takiego obiektu, warto sprawdzić dokładne ceny basenów w zależności od materiałów wykorzystanych do budowy niecki, powierzchni ewentualnej zabudowy https://www.folkpool.pl/pl/firma/przykrycia-basenow-–-rolery,699.htm, bądź instalacji zapewniającej podgrzewanie wody i innych akcesoriów, w które warto wyposażyć basen. Firma https://www.folkpool.pl/ umożliwia sprawne wykonanie basenu na podstawie wcześniej przygotowanego projektu, a ceny usług są bardzo konkurencyjne.

Przyjmuje się, że przeważnie koszt basenu o powierzchni lustra wody poniżej 50 m2 plasuje się w granicach od 37 – 40 tys. złotych, przy czym jest to wycena średnia wersji ogrodowej bez zadaszenia oraz innych udogodnień jak np. podgrzewanie wody lub natryski. Z kolei koszt użytkowania basenu ogrodowego w sezonie letnim mieści się w granicach od 1500 do 2000 zł.

DROGA NIECKA BASENOWA

Szacuje się, że jej budowa to 60% wszystkich kosztów jakie wliczane są w budowę basenu. Współcześnie do domków jednorodzinnych najchętniej wybierane są niecki o wymiarach 8x4m i głębokości 1,5-2m. Sporadycznie zdarzają się także większe rozmiary, ale należy się liczyć z automatycznie większymi kosztami, gdyż cena basenu jest wprost proporcjonalna do jego wielkości i powierzchni. Niecki betonowe bądź wykonane z marmuru uważane są za najtrwalsze i przy okazji też najdroższe. Koszt materiałów betonowych szacuje się w granicach 30 tysięcy złotych, z kolei niecki marmurowe potrafią być nawet o 10 tys. złotych droższe. Pocieszeniem może być fakt, że podane ceny uwzględniają zarówno prace ziemne jak i późniejsze działania wykończeniowe.

Bardziej ekonomiczną opcją jest budowa niecki poliestrowej, która przy basenie o wielkości nie przekraczającej 25 m2 nie powinna przekroczyć 25 tysięcy złotych. Niestety opcja znajduje bardziej zastosowania dla obiektów wewnątrz domu lub zadaszonych, jak tych znajdujących się na zewnątrz w naszym ogrodzie.

NIEZAKŁADANE KOSZTY

Przy budowie basenu możemy spotkać się z sytuacją, kiedy jego koszt diametralnie wzrośnie. Pojawia się pytanie czym może to być spowodowane? Już odpowiadamy.

Przeważnie ustalając koszty budowy, zakładamy, że uwzględniają one wykonanie i wykończenie niecki na gruncie, który jest bezproblemowy. Niestety często sytuacja jest bardziej skomplikowana, szczególnie gdy miejscem, w którym zaplanowaliśmy basen nie nadaje się bo np. wody gruntowe stoją zbyt wysoko. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umiejscowienie niecki płycej, jedoczneśnie wykonując nasyp gruntowy. Koszt takiej operacji zwiększy cenę naszego basenu o kolejne 2 – 3 tys. złotych, zależne od wielkości i powierzchni basenu.

KOSZT NIEZBĘDNYCH AKCESORIÓW

Pamiętajmy, że wykopany basen, wymurowany i wyłożony płytką, to tylko część naszego sukcesu. Do jego prawidłowego funkcjonowania są konieczne akcesoria, które koniecznie musimy przewidzieć i zamontować jeszcze na długo przez pierwszą kąpielą. Pamiętajmy, że koszt niecki basenowej pochłania około 60%, pozostałe 40% to właśnie ceny elementów takich jak rury doprowadzające wodę, akcesoria niezbędne do czyszczenia wody, środki dezynfekujące, czy też ewentualne zadaszenie chroniące wodę przez zanieczyszczeniami. W zależności od wielkości basenu, naszych potrzeb oraz systemu wykorzystywanego do czyszczenia basenu koszt akcesoriów może nas wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem może być np. system zapewniający ciepłą wodę w lecie nawet w dni mało słoneczne jest ogrzewanie z użyciem paneli słonecznych lub pompy ciepła. Musimy się liczyć z tym, że nasza inwestycja z takimi rozwiązaniami może być droższa nawet o 10 tys. złotych.

Nie zapominajmy również o kosztach późniejszej eksploatacji basenu, gdzie należy uwzględnić chemię basenową oraz koszt ewentualnego podgrzewania wody.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne