Oznakowanie powierzchni podłogowej w obiektach wielkopowierzchniowych to ważny aspekt organizacyjny. Oznakowanie poziome pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie mając jednocześnie na uwadze wysokie standardy estetyczne.
Oznakowanie w halach i obiektach przemysłowych wpływa na sprawną i bezpieczną organizację pracy. Często w halach odbywa się ruch wózkami widłowymi lub innymi małymi pojazdami transportującymi. Ponadto nieodzowny jest ruch pieszy. Z uwagi na zachowanie zasad BHP oraz dbałość o prawidłową organizację ruchu poziomie oznakowanie często bywa konieczne.
Najczęściej malowane elementy to:
- Linie
- Linie bezpieczeństwa
- Przejścia dla ruchu pieszego
- Ciągi komunikacyjne
- Strzałki kierunkowe
- Piktogramy informacyjne
- Oznakowanie BHP
Znaki poziome w halach magazynowych i produkcyjnych mogą podlegać przepisom BHP. Dlatego zanim przedsiębiorstwo podchodząc do tego zagadnienia powinno najpierw zapoznać się z obowiązującymi przepisami.
Podsumowując, oznakowanie poziome w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych to inwestycja w efektywność pracy, lepszą organizację ruchu oraz przede wszystkim w bezpieczeństwo. Odpowiednie oznaczenia zmniejszają liczbę błędów popełnianych przez pracowników. Pozwala sprostać restrykcyjnym normom BHP oraz wpływa na poziom bezpieczeństwa bezpośrednio przekładając się na ograniczenie liczby wypadków.
Podobne znakowanie może być zastosowane w garażach i parkingach. Specyfika parkingów sprawia że organizacja ruchu bywa zróżnicowana. Dlatego w większości przypadków zastosowanie znaków poziomych jest koniecznością. Znaki zazwyczaj informują o kierunku ruchu drogowego oraz o miejscach wyznaczonych dla ruchu pieszego. Czasami znaki poziome stosowane są również w celu organizacji pierszeństwa przejazdu lub wyznaczają linie zatrzymania przed wjazdem na skrzyżowanie (np. w przypadku znaku stop). Większa ilość oznaczeń podobnie jak w przypadku hal magazynowych wpływa na bezpieczeństwo oraz poprawia płynność ruchu zarówno wśród pieszych jak i zmotoryzowanych.