Strona głównaBudownictwoWady i zalety posiadania piwnicy

Wady i zalety posiadania piwnicy

Zaprojektowanie domu, który byłby zarówno ładny, ale także funkcjonalny nie jest sprawą prostą. Po drodze czeka nas wiele dylematów i wyborów, których nie powinniśmy dokonywać pochopnie. Jednym z nich jest budowa piwnicy. Czy to pomieszczenie jest nam niezbędne? Kiedy warto zdecydować się na dom podpiwniczny, a kiedy lepiej sobie odpuścić?

We współczesnym domu coraz rzadziej projektuje się pomieszczenie piwniczne. Nie znajduje już ono tak dużego zastosowania jak kiedyś: do zamontowania kotła grzewczego wystarczy przecież tylko małe pomieszczenie gospodarcze na parterze. Z drugiej jednak strony istnieje wiele możliwości zagospodarowania piwnicy, wykraczające poza standardowe pomieszczenie do przechowywania. Zanim więc zdecydujemy się na którąkolwiek z opcji, warto najpierw przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zalety piwnicy
Na piwnicę mogą zdecydować się zwłaszcza te osoby, które posiadają małą działkę. Dodatkowe pomieszczenie na garderobę, spiżarnię, pralnię lub pokój relaksu w tej sytuacji będzie jak najbardziej wskazane.
Posiadanie piwnicy to więcej chłodu w domu w okresie letnim oraz dodatkowe ocieplenie w okresie zimowym. Szczególnie ta druga właściwość jest często pożądana przez osoby, które nie posiadają ogrzewania podłogowego na pierwszej kondygnacji domu.

Czy wiesz, że…?
Nie każda działka jest przystosowana do domu z podpiwniczeniem. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów (a nierzadko także walki z wiatrakami) należy zbadać najpierw poziom zalegania wód gruntowych oraz typ gleby na danym terenie.

Wady piwnicy
Największą wadą piwnicy są dosyć wysokie koszty jej wybudowania. Standardowe 120 cm fundamentu w tym przypadku trzeba pogłębić do ok. 220-250cm. Nie można też zapominać o wydatkach związanych z budową schodów, stropu, a także izolacji ścian i podłóg. Cena wzrośnie jeszcze bardziej, jeśli część piwnicy będziemy chcieli przeznaczyć na garaż. Przyjmuje się, że dom z piwnicą podnosi koszt całego domu o ok. 20-30%.
W piwnicy nie może zabraknąć również odpowiedniego systemu wentylacji. Bez niego w pomieszczeniu zaczęłoby się gromadzić zatęchłe powietrze, a w konsekwencji grzyb. Trzeba też pamiętać o kosztach stałych związanych z potrzebą sztucznego oświetlania pomieszczeń piwnicznych.

Decyzję o budowie kondygnacji piwnicznej nie należy podejmować ze względu na modę lub podpowiedzi rodziny lub znajomych. Warto przeanalizować samodzielnie wszystkie za i przeciw, włączając w to względy funkcjonalne oraz własną aktualną sytuację finansową.
Ważne też, by kwestię piwnicy rozstrzygnąć jeszcze przed zleceniem http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/projekty-domow-parterowych projekty domów parterowych. Architekci muszą bowiem wziąć pod uwagę wszystkie techniczne i inżynieryjne zagadnienia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne