Strona głównaBudownictwoPodpory stropowe – co warto o nich wiedzieć?

Podpory stropowe – co warto o nich wiedzieć?

Podstawowym rodzajem szalunków budowlanych są podpory stropowe, znane również jako stemple lub sztyce. Jest to element, bez którego wiele prac budowlanych nie mogłoby się odbyć, dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na ten temat.

Szalunki stropowe

Szalunek usprawnia prace dotyczące umacniania się stropu. Ponadto, szalunki są wykorzystywane do montażu stropów prefabrykowanych. Szczelnie połączone elementy konstrukcyjne w postaci szalunków pozwalają nadawać masie betonowej lub żelbetonowej niemal dowolny kształt. Jest to niezbędne, dopóki betonowy/żelbetonowy strop nie zastygnie. Standardowe szalunki to przede wszystkim podpory ocynkowane, trójnogi ocynkowane, głowica krzyżowa ocynkowana, dźwigar drewniany H-20, sklejka szalunkowa lub płyta trójwarstwowa.

Szalunek stropowy, poza tym, że spełnia swoje główne zadanie w postaci podtrzymywania stropu są bardzo cenione z tego względu, że gwarantują bezpieczeństwo pracownikom w momencie, gdy strop nie jest jeszcze stuprocentowo stabilny.

Podpora stropowa z reguły pozwala na regulowanie wysokości i bardzo dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Podpory są powszechnie wykorzystywane na wszystkich budowach na których budowane są piętrowe budynki. Szalunki stropowe są tak bardzo cenione, gdyż charakteryzują się łatwym montażem, bezpieczeństwem podczas wykonywania prac budowlanych, niską czasochłonnością oraz konkurencyjną ceną. Szalunki tego typu spełniają wymagane normy jakościowe.

Jak wybrać szalunki stropowe?

Warto postawić na takie podpory regulowane, które można bez problemu regulować i tym samym dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb. Nowoczesny zestaw szalunków powinien mieć możliwość regulacji co sprawia, że może być wykorzystywany zarówno przy standardowym budownictwie mieszkalnym lub jednorodzinnym jak i przy dużych budynkach przemysłowych, gdzie sufit osiąga wysokość kilku metrów.  Również maksymalne obciążenie podpór powinno pozwalać na wykorzystywanie szalunków do zróżnicowanych prac budowlanych.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na to czy producent podpór jest uznanym na rynku dostawcą. Jak wiadomo wysokiej jakości sprzęt pozwala przeprowadzić prace budowalne efektywniej i zapewnia wymagane bezpieczeństwo na budowie. Dlatego przed zakupem szalunków należy sprawdzić, czy spełniają odpowiednie normy jakościowe.

 

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne