Strona głównaBudownictwoKominek konwekcyjny – jak działa i kiedy warto go używać?

Kominek konwekcyjny – jak działa i kiedy warto go używać?

Kominek konwekcyjny jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie planujesz zbyt często go używać. Dobrze sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych, czyli wosną i jesienią.

Jak zbudowany jest kominek konwekcyjny?

Kominek konwekcyjny jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz mieć prawdziwy kominek, a nie dysponujesz dużym budżetem, powinieneś rozważyć tego rodzaju rozwiązanie.

Sercem kominka jest wkład kominkowy. Spalając w nim drewno, nagrzewamy stalowy lub żeliwny korpus. Od gorącego korpusu nagrzewa się powietrze wewnątrz kominka. 

Kominek to również efekty wizualne. Drzwiczki z ceramiczną szybą żaroodporną pozwalają podziwiać taniec płomieni. W kominach konwekcyjnych można montować wkłady o przeróżnych kształtach i rozmiarach szyb. Możesz wybrać szyby płaskie o klasycznym kształcie, szyby panoramiczne, narożne w kształcie litery L oraz dwu lub trzystronne.

Wybierając obudowę kominka, masz do wyboru dwa rodzaje materiałów:

  • Materiały nienagrzewające się lub inaczej mówiąc termoizolacyjne. Najczęściej do tego rodzaju obudowy używa się płyt krzemianowo-wapniowych
  • Materiały nagrzewające się. Do tego rodzaju zabudowy używa się kafli lub płyt szamotowych.

Czy kominkiem możesz ogrzać cały dom?

W kominkach konwekcyjnych nośnikiem ciepła jest powietrze ogrzane od gorącego korpusu wkładu. Cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy odbywa się za pośrednictwem otworów wlotowych i wylotowych. W dolnej części obudowy montuje się kratki wlotu chłodniejszego powietrza. Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, ogrzewane jest przez kratki znajdujące się w górnej części obudowy. Jest możliwość ogrzewania kominkiem konwekcyjnym innych pomieszczeń. Montuje się wówczas system rur dystrybuujących ciepłe powietrze.

Ważny jest również komin

Elementem, który ma kluczowy wpływ na to, jak pali ci się w kominku, jest komin. Jest ogromna różnica między kominem wybudowanym w bryle budynku, który wystaje niewiele ponad połać dachu, a takim, który wybudowany jest na zewnątrz budynku. Kominy na zewnątrz często nie są zaizolowane termicznie i są dużo wyższe od budynku, przy którym się znajdują. W kominie zewnętrznym i wysokim znajdują się duże ilości wychłodzonego powietrza. Żeby to wychłodzone powietrze wypchnąć i aby rozpoczął się tak zwany cug, kominowy to musisz użyć dużo więcej energii cieplnej. Wybierając nowy komin lub modernizując stary, powinieneś zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość materiałów stosowanych w systemach kominowych. Rozsądnym rozwiązaniem są systemy kominowe Częstochowa. To rozwiązanie przez lata zadba o komfort i ciepło w twoim domu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne