Strona głównaUncategorizedJak wybrać najlepszy ekogroszek?

Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Ekogroszek – nazwa brzmi zachęcająco, bo nie jest to klasyczny węgiel, a coś eko. Ale dla kogo jest ten rodzaj paliwa i jak wybrać dobry ekogroszek?

Dla kogo ekogroszek?

W naszym kraju możliwość kupna dobrego ekogroszku wydaje się być spora – w końcu mamy sporo kopalni. Jednak sprawa nie jest taka prosta, gdyż nie wszystkie rodzaje węgla mogą stanowić podstawę dla dobrego ekogroszku. Ekogroszek jest paliwem dedykowanym dla specjalnego rodzaju pieców i warto pamiętać, że jego stosowanie w nieodpowiednich kotłach nie jest ani ekologiczne, ani specjalnie wydajne.

Cechy szczególne dobrego ekogroszku

Zdobyć dobry ekogroszek to nic trudnego, wystarczy dobrze wczytać się w specyfikację produktu i wiedzieć najlepiej czego nam potrzeba we własnej kotłowni. Dobry ekogroszek to taki, który ma odpowiedni kolor, wartość opałową i odpowiednią zawartość miału (ważne by była niewielka). Ważne by mieć świadomość, jaka jest wartość opałowa kupowanego przez nas ekogroszku. Dobra wartość opałowa to okolice 26MJ/kg – taka wartość zapewnia dobre spalania i idealną wydajność, a to ważne w kontekście wydatków na paliwo opałowe.

Jak nie kupić trefnego „dobrego ekogroszku”?

Dobry ekogroszek musi kosztować, nie warto dawać się omamić oszustom, którzy sugerują, że za bezcen można kupić ekologiczne i wartościowe paliwo o dużej kaloryczności. Warto po pierwsze sprawdzić opinie o składzie opału, w którym zamierzamy kupić ekogroszek. Jednak w pierwszej kolejności warto sprawdzić takie parametry ekogroszku jak rozmiar ziaren, wytwarzanie ilości tlenków siarki czy jaka jest kaloryczność paliwa. Dobrego ekogroszku nie da się znaleźć bez wiedzy, zwykle należy poczytać i sprawdzić kilka parametrów, by pozyskać paliwo, które okaże się naprawdę wartościowe.Co istotne, warto też sprawdzić na ile EKO jest wybrany przez nas dobry ekogroszek.

Jak to sprawdzić? To Proste, wystarczy sprawdzić certyfikację wybranego przez nas dobrego ekogroszku pod kątem zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi. Taką certyfikację prowadzi Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla – jego raporty dostępne są na bieżąco w Internecie.

Szczerze powiedziawszy dobrego ekogroszku amator nie pozna organoleptycznie. Ważne jest to, co producent pisze na opakowaniu, czyli wartości i parametry potwierdzone certyfikatami. Jeśli kupujemy ekogroszek na targu w worku bez kodu kreskowego i bez informacji o tym z jakiej kopalni pochodzi, nigdy nie będziemy mieli pewności, że zakupione przez nas paliwo jest legalne, ekologiczne i skuteczne. Stąd też dobrego ekogroszku nigdy nie warto kupować od niecertyfikowanego producenta – to dla naszego kotła być albo nie być.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne