Strona głównaBudownictwoJak korzystnie sprzedać mieszkanie

Jak korzystnie sprzedać mieszkanie

Jeśli ktoś postanawia sprzedać swoje mieszkanie, albo na przykład otrzymane w spadku, powinien wiedzieć jaka jest realna wartość tej nieruchomości. Ustalanie ceny intuicyjnie, na podstawie ogłoszeń internetowych dotyczących mieszkań o takim samym metrażu i podobnym standardzie nie jest najlepszą metodą.

Zadanie to jest trudne, bo każda nieruchomość charakteryzuje się zróżnicowanymi cechami, podnoszącymi lub obniżającymi jej wartość. Na przykład mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy miasta, może być droższe niż podobne, ale w innej lokalizacji. Do wyceny mieszkania liczy się też wiele innych czynników – stan techniczny, wyposażenie i standard wykończenia, kondygnacja, rozkład pomieszczeń, a nawet wysokość czynszu. Wszystko to ma wpływ na aktualną wartość rynkową lokalu. Aby uzyskać cenę sprzedaży adekwatną do jego realnej wartości, najlepiej więc zwrócić się do specjalisty, aby wykonał operat szacunkowy nieruchomości.

Czym jest operat szacunkowy?

Operat szacunkowy jest dokumentem sporządzanym przez rzeczoznawcę majątkowego. Zawiera opinię o stanie nieruchomości wraz z dokładnym jej opisem. Dodatkowo zamieszczane mogą być w nim zdjęcia i rozrysowany plan mieszkania. Poprzez rozeznanie lokalnego rynku nieruchomości, rzeczoznawca określa poziom atrakcyjności mieszkania znajdującego w danej okolicy. Musi podać również, w którym roku została wybudowana kamienica lub blok i ogólne informacje o częściach wspólnych dla wszystkich lokatorów; czy jest winda, suszarnia, dobrze działający domofon. Na podstawie tych wszystkich danych, rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy, w którym określa wartość rynkową mieszkania.Wszystkie obliczenia musi uzasadnić.

Do czego potrzebny jest operat szacunkowy?

Rzetelnie wykonany operat szacunkowy ma rangę dokumentu urzędowego, który można wykorzystać do różnych czynności prawnych. Przede wszystkim jest podstawą do zawarcia umowy sprzedaży. Kupujący stara się wynegocjować jak najniższą cenę, więc ostatecznym argumentem do sfinalizowania korzystnej dla sprzedającego transakcji, jest obiektywnie ustalona przez rzeczoznawcę wartość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że operat to szacunkowa kwota, jaką można uzyskać ze sprzedaży w dniu wyceny. Operat szacunkowy jest niepodważalnym źródłem określenia aktualnej  wartości mieszkania. Rynek nieruchomości jest bardzo płynny, zależny od wielu zmieniających się czynników. Należy więc zlecić wykonanie operatu dopiero wtedy, gdy sprzedający i kupujący mają stanowczy zamiar sporządzenia umowy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne