Strona głównaWnętrzaJak poradzić sobie z pluskwami w mieszkaniu?

Jak poradzić sobie z pluskwami w mieszkaniu?

Pluskwy to owady, które dorobiły się bardzo słabej reputacji. Nie ma co się dziwić gdyż są wyjątkowo nieproszonymi lokatorami. Składają mnóstwo jaj przez co stosunkowo szybko się rozmnażają, żywią się ludzką krwią i są wyjątkowo odporne na domowe sposoby “tępienia owadów”. Nie każdy wie, że bardzo łatwo sprowadzić pluskwę do mieszkania i tak naprawdę jest to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Jeśli pluskwa to problem jaki dotyczy także Ciebie, to zdecydowanie przestrzegamy przed paniką. Należy pozyskać wiedzę o walce z tymi szkodnikami i przejść do zdecydowanych działań zanim będzie za późno. 

Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu?

Wielu z nas sądzi że problem z pluskwami go nie dotyczy bo ma zadbane mieszkanie. Nic bardziej mylnego! Pluskwa może zostać zawleczona do domu w przeróżny sposób i praktycznie nie ma możliwości by całkowicie ograniczyć takowe ryzyko. Najczęściej pluskwy są przyprowadzane do mieszkania podczas korzystania z noclegów w miejscach publicznych takich jak hotele, noclegownie, szpitale lub akademiki. Wbrew pozorom nawet hotele o bardzo wysokim standardzie muszą zmagać się z pluskwiakami. Co gorsze, wystarczy krótka wizyta w kinie, teatrze lub szkole by pluskwa za pomocą swoich odnóży zaczepiła się o nasze ciuchy i tym samym została przyprowadzona do miejsca zamieszkania. 

W tym miejscu warto jednoznacznie obalić mit że pluskwa to owad pojawiający się wyłącznie w zaniedbanych mieszkaniach. Niestety rozmowa z rodziną i znajomymi na temat pluskiew bywa wstydliwa. Często boimy się że otrzymamy łatkę osoby niedostatecznie dbającej o czystość i higienę. 

Jak rozpoznać pluskwy w mieszkaniu? 

Pluskwa to drobny owad, który jednak powinien być bez problemu widziany ludzkim okiem. Dorosły osobnik osiąga 3-6mm (nakarmiony krwią może osiągnąć 8mm). Najłatwiej pluskwy rozpoznać po odwłoku. Ma charakterystyczny brązowy lub brunatno bordowy (po nakarmieniu krwią) kolor. 

Gdzie żerują pluskwy?
Szczególnie uwielbiane przez te żyjątka miejsca to okolice łóżek i foteli. Wynika to z faktu że to właśnie tam mają najbliższą drogą do swojego żywiciela podczas nocnej aktywności. Poza tym pluskwy możemy znaleźć we wszelkich szczelinach. Szczególnie upatrują sobie ramy obrazów oraz szczeliny pod listwami podłogowymi, pod gniazdami elektrycznymi, boazerią i tapetą. Oczywiście meble i wszelkie elementy wyposażenia domowego, które składają się z drewna i tkanin są atrakcyjnym miejscem dla pluskwy domowej. 

Jaja pluskwy domowej
Samica pluskwy jednorazowo składa jaja w dużej ilości. Standardowa liczebność mieści się w zakresie 20-50 jaj. Czas potrzebny na pojawienie się larw jest mocno uzależniony od temperatury panującej w pomieszczeniu. W przypadku temperatury 35 stopni Celsjusza wystarczy zaledwie kilka dni. Natomiast w temperaturze niższej niż pokojowa (poniżej 16 stopni) larwy wykluwają się po 30 dniach. Co ciekawe jaja obumierają w temperaturze osiągającej 45 stopni. 

Ukąszenie pluskwy domowej
Ukąszenie nie jest bolesne w momencie gdy pluskwa żywi się naszą krwią. Jednak może być problematyczne kilka godzin później, gdyż na skórze zostają charakterystyczne czerwone kropki powodujące uczucie swędzenia. W skrajnych przypadkach ukąszenia mogą  rozprowadzać bakterie i odpowiadać za wystąpienie infekcji (np. posocznica, zapalenie szpiku kostnego). 

Jak walczyć z pluskwami? 

Domowe sposoby
Osoby, które są niedoinformowane często korzystaj z domowych sposobów takich jak smarowanie potencjalnych miejsc spirytusem, octem lub naftą. Niestety poza niemiłym zapachem raczej nie uzyskamy tym sposobem większych efektów. 

W kolejnym kroku nowicjusze korzystają z dostępnych na sklepowych półkach środków owadobójczych. Skuteczność tego rodzaju produktów bywa dyskusyjna i raczej nie są polecane przez profesjonalistów. 

Jak zatem podjąć walkę z pluskwami? 

Odkurzanie
Pierwszym, zresztą naturalnym krokiem jest odkurzenie mieszkania i zadbanie o czystość. Przede wszystkim należy zadbać o newralgiczne miejsca takie jak listwy podłogowe oraz okolice łóżek. 

Czyszczenie łóżka w wysokiej temperaturze oraz pranie pościeli
Szczególnie wysokie standardy higieniczne powinny obowiązywać w okolicach łóżka. Pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze (wystarczy 45-65 stopni by zabić pluskwę oraz złożone jaja). Samo łóżko można potraktować myjką parową wdmuchując parę o wysokiej temperaturze. Jeśli nie mamy myjki ciśnieniowej w ostateczności możemy posłużyć się żelazkiem. Gorące powietrze powinno działać na pluskwy (oraz złożone jaja) uśmieracająco. 

Alternatywą dla myjki parowej jest wymrażanie pluskiew za pomocą dezynfekcji termicznej w postaci zamrażacza w sprayu. Szacuje się że -45 stopni to temperatura w której giną jaja i dorosłe osobniki. 

Trzeba wiedzieć że zarówno myjka parowa jak i spray zamrażający to metody o zasięgu lokalnym za pomocą których nie pozbędziemy się problemu. Jednak gdy znajdziemy miejsce złożenia jaj bez wątpienia w możemy ograniczyć możliwości rozrodcze pluskwy domowej. 

Dezynsekcja
Kluczowym elementem jest dezynsekcja. Zazwyczaj w tym celu wynajmuje się profesjonalną firmę dezynsekcyjną. Opryski są wykonywane kilkukrotnie w kilkutygodniowych odstępach czasowych, tak aby doszczętnie pozbyć się problemu. Oczywiście nawroty inwazji pluskiew są możliwe, jednak z reguły zastosowanie sprawdzonych środków pozwala lokatorom spać spokojnie. 

Jak wygląda dezynsekcja? Zazwyczaj stosuje się metodę nazywaną zamgławieniem ULV. Jest to jeden z niewielu sposobów walki z pluskwą domową, który można uznać za skuteczny. Całość polega na rozpyleniu środków owadobójczych (głównie pyretroidy). Co bardzo ważne pyretroidy uchodzą za środki bezpieczne dla człowieka. Oczywiście po zabiegu rekomendowane jest krótkie przewietrzenie mieszkania. 

Walka z pluskwami w prostych krokach: 

  • Zlokalizuj miejsce koncentracji pluskiew. Przyjrzyj się dokładnie i zdiagnozuj czy na pewno masz do czynienia z pluskwą domową. 
  • Odsuń meble od ścian na kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów. Ściągnij obrazy i lustra. Wykonaj dokładne odkurzanie całego mieszkania. Zwróć szczególną uwagę na listwy przypodłogowe oraz okolice łóżek. 
  • Jeśli to możliwe spróbuj zdemontować listwy przypodłogowe. 
  • Zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie przedmiotów osobistych (np. ręczników) oraz produktów spożywczych
  • Przeprowadź dokładną dezynsekcję oferowaną przez specjalistyczną firmę np. odpluskwianie w Warszawie lub zwalczanie pluskwy w Warszawie
  • Po przeprowadzonej dezynsekcji wywietrz mieszkanie. 
  • Obserwuj wpływ przeprowadzonego zabiegu na pluskwy domowe. Powinieneś znaleźć martwe osobniki na podłodze. W celu całkowitego pozbycia się problemu należy pozostać w kontakcie z firmą dezynsekującą.

Podsumowując, pozbycie się pluskwy domowej to problematyczne zadanie, jednak nie jest niemożliwe. Działając z dużą determinacją możemy się pozbyć tych małych lokatorów raz na zawsze. Powodzenia!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne