Strona głównaMebleDlaczego styl skandynawski jest tak popularny w Polsce?

Dlaczego styl skandynawski jest tak popularny w Polsce?

Krajobraz skandynawski kojarzy nam się zazwyczaj z chłodem, fiordami, jeziorami i reniferami. Ostry surowy klimat, z utrudnionym dostępem do promieni słonecznych – to trudność, z którą borykają się codziennie Norwegowie, Szwedzi czy Finowie. Pomimo tego Europa, coraz większymi garściami bierze inspirację ze stylu skandynawskiego, nie tylko jeśli chodzi o styl życia, ale także np. aranżację wnętrz.


Minimalizm w skandynawskiej postaci

Wspólnym mianownikiem łączącym styl skandynawski jest z pewnością minimalizm. Tutaj nie znajdziesz przepychu, bogactwa i różnorodności barw. Zauważyć to możemy nawet w wykonaniu eleganckich mebli skandynawskich. Mieszkanie w stylu skandynawskim to przede wszystkim połączenie takich cech jak prostota, funkcjonalność, komfort użytkowania. Minimalizm nie oznacza jednak “skąpstwa” przy kosztach wykończenia, czy też kupowania materiałów gorszego sortu. Minimalizm w stylu skandynawskim to tak de facto ograniczenie się do zakupu rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.

Styl skandynawski do małych mieszkań

Aby zrozumieć ideę stylu skandynawskiego najpierw powinniśmy zwrócić baczną uwagę na to, gdzie jest on stosowany. W Polsce trendy wskazują, że styl skandynawski w aranżacji wnętrz wykorzystuje się głównie w nowoczesnym budownictwie. Pod tym pojęciem należy rozumieć niewielkie bloki, wykonane z dobrej jakości materiałów, których większość mieszkań zamyka się w gabarycie 50 m kw. Są więc to mieszkania w układzie salon z aneksem kuchennym i sypialnia, lub salon z aneksem, sypialnia i pokój dziecka. Oznacza to, że projektanci wskazują styl skandynawski jako rozwiązanie do mieszkań o małej powierzchni użytkowej.

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

Głównym zadaniem stylu skandynawskiego jest optyczne powiększenia wnętrza pomieszczenia. To bardzo istotny element, który warto brać pod uwagę. Kolorystyka opierająca się na połączeniu bieli, szarości i czerni sprzyja takiemu rozwiązaniu. Mieszkania aranżowane w stylu skandynawskich wydają się być bardzo czyste, a wrażenie takie potęgują także jasne panele na podłodze. Styl skandynawski jest także elegancki i nowoczesny. Design ten przyciąga zwłaszcza młode małżeństwa, ze względu właśnie takiego powiewu nowoczesności. Pomimo skandynawskiej surowości wynikającej też z ograniczonego dostępu do promieni słonecznych, w skandynawskich mieszkaniach stosuje się pewne elementy ocieplające. Należą do nich wszelkiej maści koce, tkaniny czy narzuty. Ponadto stosować możemy dekoracje z naturalnego drewna, a nawet kominek w domu. Skandynawski oznacza także wielofunkcyjny. Meble skandynawskie powinny być z natury proste, choć materiałem może być także naturalne drewno. Najważniejszą ich cechą będzie jednak wielofunkcyjność – mają być komfortowe w użytkowaniu i posiadać wiele szafek, tak by blat nie był obłożony naczyniami i innymi elementami.

Artykuł reklamowy: Sklep z meblami skandynawskimi MS-MEBLE24.PL

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne