Strona głównaBudownictwoCzym są nasady kominowe i kiedy należy je stosować?

Czym są nasady kominowe i kiedy należy je stosować?

Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie występuje taka ingerencja. Zużyte powietrze i spaliny są zazwyczaj odprowadzane z domu poprzez siłę grawitację, przy użyciu naturalnego ruchu ciepłego powietrza w górę. Dlatego tak ważny jest odpowiedni ciąg kominowy. Warto wiedzieć, że w dużej mierze zależy on od sprawności urządzeń grzewczych i wentylacji domu. Na szczęście wiele z tych wad można przezwyciężyć, instalując obudowy kominowe.

Nasady kominowe montowane na górze komina służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych. Nie tylko poprawiają one jego trwałość, ale również chronią przewód kominowy przed odwrotnym ciągiem, który powoduje cofanie się spalin z powrotem do wnętrza. Ich dodatkową zaletą jest odstraszanie ptaków, które często wykorzystują kominy do budowy gniazd. Są one wykonane z różnych metali, najczęściej ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali chromowo-niklowej. Nasady kominowe różnią się pod względem zasady, przeznaczenia i wydajności. Niektóre typy wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia ujemnego ciśnienia w kominie. Nie zmieniają one swojej pozycji w stosunku do powietrza nawiewanego. Jeszcze inne mogą się samo regulować. Jeszcze inne są obrotowe. Montaż nasady kominowej nie jest zbyt trudny, jednak ze względu na to, że wiąże się to z pracą na wysokości, musi być wykonany przez specjalistę posiadającego odpowiednie pozwolenia. Podstawę nasady przytwierdza się za pomocą specjalnych kołków do czapy komina, albo używając bezpośrednio obejm zaciskowych do rury przewodu kominowego. Należy ją jednak dokładnie wypoziomować, odpowiednio wyeksponować na wiatr i uszczelnić wszystkie połączenia. Nasady kominowe nie powodują poważnych problemów w pracy, chociaż niektórzy użytkownicy skarżą się na ich zbyt głośną pracę, jeśli są regularnie i dokładnie czyszczone. Ponieważ nasada jest częścią komina, podlega kontroli przez prawo. W budynkach mieszkalnych częstotliwość takich prac musi być wykonywana regularnie.

Więcej na: https://sklep.komo.pl/nasady-kominowe

Artykuły publikowane na blogu są artykułami sponsorowanymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne