Strona głównaWnętrzaCzym jest sztuka współczesna?

Czym jest sztuka współczesna?

Sztuka współczesna jest umownym okresem w historii sztuki, który (nomen omen) jak nazwa wskazuje trwa współcześnie. Garść podstawowych informacji na temat tego podejścia do sztuki przedstawiamy w niniejszym artykule.

Sztuka nowoczesna – druga połowa XX wieku oraz XXI wiek

Początek sztuki nowoczesnej został umownie wyznaczony na druga połowę XX wieku oraz XXI wiek. Nie ma jednoznacznego początku sztuki współczesnej jednak pierwsze oznaki tak zwanej nowoczesności upatruje się w działalności dadaistów.

Sztuka współczesna charakteryzuje się nieco innym podejściem do samej sztuki. To estetyczne odczucia odbiorcy są głównym motywatorem artysty a nie chęć zinterpretowania świata lub chęć rozwiązania własnych problemów wewnętrznych. Nieźle to podejście opisuje hasło „sztuka dla sztuki” – jest to przykład odchodzenia od służebnej roli artyzmu. Współczesna sztuka jest dostępna dla każdego. Nie tylko dla koneserów i bogatych arystokratów jak to często bywało w historii.

Warto zaznaczyć, że sztuka nowoczesna nie jest pojęciem tożsamym ze sztuką współczesną. Mówiąc o sztuce nowoczesnej mówimy o sztuce modernistycznej, która trwała od lat 60 XIX wieku do lat 70 XX wieku.

Sztuka nowoczesna – awangardowe formy

Sztuka współczesna to z całą pewnością awangardowe środki wyrazu. Przykładami są abstrakcje, obiekt, collage, nowoczesna architektura, grafika komputerowa, animacja performance czy happening. Do tego dochodzą np. takie pojęcia jak art branding (czyli promowanie marki przez szeroko rozumianą sztukę). Oczywiście podobnych przykładów współczesnej sztuki jest dużo więcej. Współczesny artysta nie widzi ograniczeń i barier. Działalność artystyczna może przyjmować różnorodne często innowacyjne i awangardowe formy.

We współczesnej sztuce jest naprawdę wiele różnorodnych czasami sprzecznych kierunków. Szczególnie znany i lubiany jest minimalizm. Inne ciekawe kierunki to między innymi pop-art, hiperrealizm, konceptualizm, ekspresjonizm lub taszyzm.

Podsumowując, sztuka rządzi się swoimi prawami i nie ma ograniczeń. Może przyjmować naprawdę różnorodne formy (czasami nawet nieco kontrowersyjne np. sztuka wykonana ze śmieci lub sztuka na ciele tzw. body art.). W obecnych czasach za sztukę uważa się niemal wszystko co wyszło spod ręki twórcy. Z jednej strony taki pogląd budzi kontrowersje z drugiej artyści coraz śmielej mogą sięgać po nowatorskie i awangardowe formy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne