Nie każdy zdaje sobie sprawę, że posadzki w obiektach wielkopowierzchniowych mogą być wykonane z ceramiki. Przemysłowe posadzki ceramiczne są cenione za wysoką solidność oraz nienaganną estetykę. Żeby jednak sprostały wysokim oczekiwaniom, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów oraz odpowiedniej technik montażowych. W związku z czym w niniejszym artykule krótko i zwięźle opisujemy co warto wiedzieć o posadzkach ceramicznych w obiektach przemysłowych.
Kluczem do sukcesu podczas rozprowadzania posadzki ceramicznej jest trwałe związanie okładziny ceramicznej z podłożem. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu techniki wibracyjnej. Technika ta polega na ułożeniu ceramicznej posadzki na świeżej wylewce betonowej i poddanie posadzki wibracjom. W efekcie jastrych, płytka oraz fuga wiążą się w tym samym czasie. Rezultatem takiego zabiegu jest idealnie równa i gładka powierzchnia, która wyróżnia się swoją estetyką. Jednocześnie przygotowana w ten sposób ceramiczna podłoga wyróżnia się dużą solidnością i odpornością na duże obciążenia w związku z czym jest chętnie wykorzystywana w pomieszczeniach w których podłoga jest narażona na duże obciążenia np. w przemyśle (hale produkcyjne, hale magazynowe) oraz w różnego typu powierzchniach użyteczności publicznej (dworce, galerie handlowe itd.).
Ceramiczna podłoga to nie tylko wytrzymałość, lecz także estetyka. Bez problemu można znaleźć płytki o niemal dowolnym kolorze, kształcie, fakturze oraz rozmiarze. Poza kwestiami estetycznymi i wytrzymałościowymi płytki ceramiczne są cenione za właściwości antypoślizgowe. W efekcie bez problemu są wykorzystywane w miejscach o dużym zagęszczeniu np. w galerii handlowej lub na dworcu.
Podsumowując, wibroprasowane posadzki ceramiczne to idealne połączenie estetyki z dużą wytrzymałością. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Jest to znakomite rozwiązanie, wszędzie tam gdzie od podłogi oczekujemy niezawodności.