Jednym ze zdecydowanie największych wyzwań, jakie przed sobą będziemy w życiu stawiać, jest bez wątpienia budowa własnego domu jednorodzinnego. Obecnie, co prawda postępująca technologia, znacznie skróciła już okres oczekiwania na zamieszkanie w swoim wymarzonym domku, niemniej jednak w dalszym ciągu jest to wyzwanie natury finansowej i organizacyjnej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu zagadnieniu, aby poznać wszystkie najistotniejsze aspekty budowy własnego domu, dzięki czemu w chwili, kiedy staniemy przed tym karkołomnym zadaniem, nie będziemy aż tak bardzo przerażeni i skołowani natłokiem obowiązków i formalności z tego tytułu wynikających.
Projekt domu najważniejszy.
W pierwszej kolejności zanim w ogóle przystąpimy do jakichkolwiek planów budowy własnego domu, warto zainteresować się tematem projektów domów. Jest to w zasadzie najważniejszy element każdej budowy, przewidujący wszystkie szczegóły, począwszy od rozkładu pomieszczeń i grubości ścian, a skończywszy na lokalizacji punktów oświetleniowych. Do wyboru w tym przypadku mamy dwie opcje, przy czym każda ma swoje wady i zalety
Gotowe projekty domów z katalogu
Jest to opcja raczej dla tych, którzy nie szukają specjalnie dopasowanych pod siebie rozwiązań, a przede wszystkim chcą szybko dostać do ręki gotowy projekt i zająć się dalszymi pracami. Tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, iż o ile sam projekt domu z katalogu kupimy w granicach 2-2,5 tys. złotych, to jeszcze trzeba będzie doliczyć koszty adaptacji projektu do posiadanej działki. Wybierając projekt domu z katalogu koniecznie należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie:
- Jeśli posiadamy już działkę, to musimy się upewnić, czy dom według danego projektu będzie się na niej mieścić. Obecnie praktycznie wszystkie projekty mają wyszczególnione minimalne wymiary działki, więc nie powinno być z tego tytułu większych problemów
- Czy kupując projekt dostajemy jednocześnie zgodę na jego modyfikację – często może się to wiązać z dodatkowymi kosztami
Generalnie można tutaj powiedzieć, iż największą zaletą, jaką charakteryzują się projekty domów z katalogu jest możliwość w miarę szybkiego rozpoczęcia realizacji i nieco niższa cena. Na minus należy zaś zaliczyć kwestię tego, iż trudniej będzie nam wprowadzać jakiekolwiek korekty w projekcie.
Projekt stworzony na nasze zamówienie przez architekta
Drugim rozwiązaniem jest zamówienie projektu bezpośrednio u architekta. Tutaj jednak z góry mówimy, iż najlepiej mieć już zakupioną działkę, bowiem architekt wykonuje od razu adaptację projektu w terenie naszej działki, co jest istotnym elementem całego projektu. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim pełną kontrolę nad projektem, bowiem to my przedstawiamy architektowi nasze wymagania, co do przyszłego domu, a ten je po prostu realizuje. Mamy tutaj także możliwość dowolnego modyfikowania projektu nawet w trakcie jego powstawania, aczkolwiek jeśli w połowie prac zmienimy całą koncepcję, to trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi kosztami. Do wad zaś możemy zaliczyć o wiele wyższy koszt niż w przypadku projektu z katalogu. Choć koszty rzędu 5-8 tys. złotych chyba nie są aż tak wysokie jeśli weźmiemy pod uwagę, iż projekty z katalogów także wymagają dodatkowych nakładów celem ich dopasowania do naszych potrzeb.
Budowa domu jednorodzinnego.
Jeśli mamy już w ręce projekt, własną działkę i wszystko jest przygotowane, przychodzi czas na… podłączenie mediów do działki, bowiem bez tego nie będziemy w stanie prawidłowo rozpocząć budowy. Trochę czasu minie zanim wszystko ogarniemy i odpowiednie firmy podłączą prąd, podprowadzą wodę, a my podpiszemy umowy z dostawcami, ale jest to w zasadzie czynność do załatwienia w 1-2 tygodnie (w specyficznych przypadkach może zająć więcej). Pozostaje nam już tylko budowa.
Jeśli chodzi o samą budowę domu, to jeszcze kilka lat temu w naszym kraju pokutowało przeświadczenie o wyższości budowy systemem gospodarczym, nad budową zleconą wykwalifikowanej firmie. Obecnie jednak, w dobie nowoczesnych technologii, to przeświadczenie odchodzi już pomału do lamusa. Mało kto dziś buduje dom samodzielnie, w pocie czoła, stawiając cegłę za cegłą. Dziś większość budynków powstaje w nowych technologiach szkieletowych, gdzie wyspecjalizowana ekipa jest w stanie postawić nasz dom nawet w ciągu jednego miesiąca. Może i pochłania to nieco wyższe koszty niż samodzielna budowa, niemniej jednak daje nam pełną gwarancję jakości i przestrzegania zaleceń projektu. W razie jakichkolwiek problemów zaś, zawsze mamy pisemną gwarancję wykonawcy, dzięki czemu możemy dochodzić swoich praw. Jeśli zajdzie taka konieczność to nawet przed sądem.