Strona głównaMeble10 gadzetów dla kuchni

10 gadzetów dla kuchni

      Znaleźliśmy najnowsze innowacje do Twojej kuchni i chętnie dzielimy się naszymi odkryciami. Uwierz, że po zapoznaniu się z tą cudowną techniką, nie będziesz w stanie zrozumieć, jak sobie poradzić bez niej. Firma Predom zaleca uzyskanie co najmniej trzech gadzetów do kuchni. Jeśli nie wiesz co wybrać, nie jesteś pewien czy nowy sprzęt będzie działać tak jak powinien? Przeczytaj szczere recenzje od Predom tutaj.

      Waga — pierwsze urządzenie, które jest potrzebne na kuchni. Dobra waga mechaniczna i elektroniczna powinna łączyć w sobie dwie funkcje – praktyczną i estetyczną. Wagi do ważenia jedzenia pomogą nam nie tylko w dokładnym odmierzeniu produktów, ale i mogą stać się ozdobą naszej kuchni. Waga domowa, mechaniczna lub elektroniczna, to także przyjaciel osób będących na diecie. Umożliwi ważenie i porcjowanie produktów, by łatwiej obliczyć ich wartość kaloryczną. Niektóre nowoczesne wagi elektroniczne posiadają nawet funkcję wyliczania kalorii, więc wykonają całą robotę za nas.

      Termometr — drugie urządzenie, bez którego poważny dialog na temat współczesnej kuchni jest niemożliwy. Termometry występują również w kilku postaciach, skoncentrujemy się na dwóch najbardziej użytecznych, cyfrowych: w epoce termometrów laserowych za 20 USD jest nawet nieco ironiczne omawianie modeli mechanicznych. Termometr elektroniczny z sondą może się przydać, jeśli chcemy coś upiec lub ugotować. Sonda mierzy temperaturę w środku produktu (ponieważ jest oczywiste, że upieczony stek jest podgrzewany od krawędzi do środka), dlatego gdy temperatura środka steku osiągnie odpowiednią ilość stopni, najlepszy z termometrów da sygnał. W tym przypadku, zabawa w zgadywanie, jaka temperatura twojego pieca lub grubością mięsa, lepiej z tego zrezygnować. Włożyli kawałek mięsa, włożyli prętowy wskaźnik poziomu, włączyli piekarnik i po usłyszeniu sygnału, wyłączyli. Co jest łatwiejsze?

      Szybkowar — gotować ziemniaki przez 10 minut lub fasolę na 20? Zrobić gęsty, pachnący bulion w pół godziny i nie stracić ani jednego grama wody? Szybkowar wymaga pewnych umiejętności, ale jest to najbardziej niedoceniana aparatura kuchenna w teraźniejszości: wiele przepisów, wymagają wielogodzinnych mąk, z szybkowarem wszystko gotuje się w półgodzinny maksymalnie.

Zasada działania szybkowaru jest bardzo prosta: jest to szczelny garnek, w którym podczas podgrzewania powstaje ciśnienie pary. Gdy ciśnienie wzrasta, wzrasta temperatura wrzenia wody – w nowoczesnych szybkowarach do około 120ºC. Stąd i “szybkość” w nazwie – w odpowiedniej temperaturze wrzenia, obróbka cieplna przebiega znacznie szybciej niż w zwyczajnym garnku, czasami nawet szybciej.

      Łaźnia wodna — główny instrument dla już wspominanego w zeszłym epizodzie sposobu przygotowania pod nazwą sous vide — «w próżni». I mięso, i ryba, i jarzyny z owocami, w wielu wypadkach nie ma sensu nagrzewać do stu stopni, smażyć przy wysokiej temperaturze albo gotować. Jarzyny stają się delikatnymi po 85C — właśnie przy tej temperaturze pektyny ulegają wytrąceniu. Dla białka trzeba i tego mniej — tak, w całości przygotowane mięso można zrobić i przy temperaturze do 50-60 stopniów. Bardzo prosty i pewniejszy sposób przygotowywać przy niskiej temperaturze — pakować produkty do próżni (stąd i nazwa « sous view») i pogrążać do wodnej łaźni z regulacją temperatury. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór łaźni wodnych – od całkowicie zamkniętych systemów, takich jak Sous Vide Supreme, po termo-zanurzeniowe pompy, które składają się z cewki grzewczej, pompy wodnej i obwodu regulacji temperatury.

      Pakowarka próżniowa —  używane do pakowania żywności – jeśli włożysz jedzenie do torebki, wypompujesz powietrze z niego i podgrzejesz je gorącym szwem, wtedy worek jest przechowywany w lodówce od dwa do trzech razy dłużej. Kolejnym przydatnym zastosowaniem pakowarki próżniowej jest pakowanie produktów do kąpieli wodnej.

Pakowarki dzielą się na dwa typy – komorowe i listwowe. Listowe – najbardziej niedrogie i proste urządzenia, które wypompowują powietrze ze specjalnych opakowań, a następnie uszczelniają je. W jej wnętrzu umieszcza się worek razem z produktem. Odessanie powietrza następuje przez wytworzenie próżni we wnętrzu całej komory urządzenia i następnie zgrzanie folii. Komora zazwyczaj otwiera się samoczynnie po zakończeniu całego procesu zgrzewania.

Pakowarka listwowa – bezkomorowa używana jest w małej gastronomii, do zastosowań domowych lub pakowania niewielkich ilości produktów o różnych rozmiarach. W odróżnieniu od pakowarek komorowych worek z pakowanym produktem znajduje się na zewnątrz a we wnętrzu pakowarki, na listwie zgrzewającej, umieszcza się jedynie koniec worka i dociska pokrywą.

      Syfon — nowoczesna gastronomia jest niemożliwa bez pianek, a one z kolei bez syfonu. Umieszczasz płyn w syfonie, ładujesz tam butlę z gazem i pod ciśnieniem wyciskasz piankę. Butle gazowe do syfonów są dwóch rodzaju: z azotem i dwutlenkiem węgla. Azot – do spieniania i ubijania, dwutlenek węgla – do karbonatyzacji. I jeszcze kilka uwag: azot lepiej rozpuszcza się w płynie przy niskich temperaturach, tak że porządnie chłódźcie i strząsajcie. Trzymacie balon pionowo na dół, kiedy wyciskacie płyn. I najważniejsze — najmniejsza blokada przyhamuje cały proces, tak że wykorzystujcie bardzo drobre sito, żeby przecedzać płyny do użycia w syfonie.

      Palnik gastronomiczny — mały ręczny palnik, w życiu codziennym, znany jako “palnik do creme brulee”, — skuteczny sposób doprowadzić mięso lub ryby, gotowane w sposób „sous vide”. Po pierwsze, jest łatwo, dosłownie w ciągu sekundy zrumienić powierzchnię mięsa. Po drugie, jeśli gotujesz w bardzo niskich temperaturach, jest to najlepszy sposób, aby mieć pewność i zniszczyć wszystkie mikroby z powierzchni mięsa, bo z oczywistych względów większość bakterii znajdują się na powierzchni produktu, ale nie w środku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne