Strona głównaMebleWybielanie mebli drewnianych

Wybielanie mebli drewnianych

Drewno jest najstarszym, do tego najbardziej trwałym budulcem. Nie ma wątpliwości, że meble wykonane z tego surowca mogą przetrwać z powodzeniem nawet kilkadziesiąt lat. Aby jednak tak było, trzeba o nie dbać. Odpowiednia renowacja i konserwacja pozwala cieszyć się widokiem zadbanych, pięknych komód czy szaf. Okazuje się również, że meble z naturalnego drewna można swobodnie poddawać renowacji , a jednym z najpowszechniejszych zabiegów, jest ich wybielanie.

Wybielanie drewna – kompendium wiedzy

Po co tak naprawdę wybielać drewno? Ten prosty do wykonania zabieg pozwoli zachować naturalne deski w idealnym stanie, wybielanie to jedna z metod konserwujących. Co więcej, wybielanie drewna jest także sposobem na uzyskanie zupełnie innego designu mebli. Weźmy pod uwagę obowiązujące kanony wystroju wnętrz, zgodnie z którymi w naszych mieszkaniach króluje styl skandynawski, retro czy rustykalny. To właśnie takie aranżacje stawiają meble z bielonego, postarzanego drewna jako główną dekorację.

Wybielanie drewnianych mebli można wykonać samodzielnie. Przedstawiamy uproszczoną instrukcję tego zabiegu krok po kroku:

  1. oczyść deski z lakieru i farby,
  2. pokoloruj drewno bejcą wodną w wybranym kolorze,
  3. dla uzyskania lepszego efektu możesz wyszczotkować drewno, aby uwypuklić jego strukturę (zawsze przecieraj drewno wzdłuż słoi),
  4. nałóż na drewno specjalną pastę wybielającą, zwróć uwagę, aby zostały nią pokryte wszystkie rowki i zagłębienia,
  5. po 10 minutach przetrzyj powierzchnię bawełnianą ściereczką,
  6. nałóż na drewno szybkoschnący, bezbarwny lakier – możesz wykorzystać ten matowy albo z połyskiem.

Do wybielania najlepiej sprawdzi się naturalne drewno o dużej porowatości, jak dąb, orzech bądź jesion. W tym celu raczej nie sprawdzi się miękka brzoza.

Czym wybielać drewno?

W każdym sklepie z materiałami budowlanymi bez problemu znaleźć można materiały do renowacji naturalnego drewna. W celu samodzielnego wybielania najlepiej sprawdzają się specjalne pasty, których wykorzystanie jest naprawdę łatwe. Pamiętaj tylko o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ pasta do wybielania drewna jest środkiem chemicznym.

Więcej o wybielaniu drewna na http://fachowydekarz.pl/wybielanie-drewna-stare-meble-jak-nowe/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne