Strona głównaBudownictwoTermostat elektroniczny

Termostat elektroniczny

Termostat elektroniczny

daje możliwość utrzymania temperatury na zadanym poziomie. Obecnie termostaty są urządzeniami stosowanymi w każdej instalacji grzewczej. Pozwalają nie tylko mierzyć temperaturę, ale również nią regulować i mieć kontrolę nad czasem chłodzącym z bardzo dużą dokładnością. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu cyfrowego czujnika temperatury.

Sposób działania

Zależność pomiędzy różnicą temperatury zadanej, a temperaturą otoczenia i histerezą termostatu pozwala sterować urządzeniem grzejnym.

Czym jest histereza?

Jest to zjawisko występujące w przyrodzie. To zależność aktualnego stanu w stosunku do stanów występujących w chwilach poprzedzających, czyli opóźnienie w reakcji na czynnik zewnętrzny.

 

Rodzaje

Termostaty pokojowe mogą występować w dwóch postaciach:

  1. proste regulatory temperatury z możliwością dokonywania ręcznego nastawiania,
  2. bardziej zaawansowane wyposażone w funkcję programowania czasowego i funkcję sterowania przez Internet.

 

Termostat elektroniczny – czy warto zainwestować?

Obecnie termostaty mechaniczne odchodzą do lamusa. Zostały zastąpione bardziej nowoczesnymi i atrakcyjnymi sterownikami elektronicznymi. Współczesne termostaty elektroniczne cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, którzy cenią je przede wszystkim za:

  1. atrakcyjny, estetyczny wygląd,
  2. dotykowy, kolorowy i czytelny ekran,
  3. dokładność pomiaru,
  4. elektroniczne sterowanie,
  5. bezprzewodową instalację (niektóre modele),
  6. możliwość sterowania za pomocą telefonu lub Internetu (można prosto i szybko nastawić odpowiednią temperaturę nawet w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy).

Niektóre inteligentne termostaty pokojowe posiadające kolorowy ekran dotykowy zostały wyposażone w czujnik podłogowy i pokojowy, a opcjonalnie w czujnik zewnętrzny. Pozwalają one dokładnie zmierzyć temperaturę w pomieszczeniu.

 

Termostat elektroniczny – wady

Może się zdarzyć, że zastosowane podzespoły elektroniczne ulegną awarii, a wtedy urządzenie straci dokładność. Może się też rozkalibrować. Jednak najbardziej istotną wadą sterownika elektronicznego jest fakt, że trudno jest mu pracować w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Najczęściej jest przystosowany do pracy w zakresie temperatur od 5o do 40o.

Ponadto termostaty elektroniczne są droższe od tych analogowych, ale poniesiony koszt początkowy zwraca się w postaci oszczędności energii nawet do 30%.

 

Parametry zastosowane w większości termostatów

  1. zakres pomiaru i regulacji temperatury,
  2. zakres ustawiania histerezy,
  3. prezentacja temperatury nastawionej i zmierzonej,
  4. sterowanie za pomocą przekaźnika,
  5. sygnalizacja stanu przekaźnika.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne