Strona głównaBudownictwoJakie zalety posiada ochronna powłoka dekarska?

Jakie zalety posiada ochronna powłoka dekarska?

Trwałość i szczelność dachu mają ogromne znaczenie dla stanu całego budynku oraz wpływają na warunki w jego wnętrzu. Niestety, mimo wykorzystania materiałów, które powinny cechować się długą żywotnością, często zdarza się, że dochodzi do ich przedwczesnego uszkodzenia.

Czym jest ochronna powłoka dekarska?

Wpływ na to ma przede wszystkim działanie czynników atmosferycznych – wilgoci, nadmiernego nasłonecznienia, wysokich i niskich temperatur. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest ochronna powłoka dekarska. Czym jest i jakie ma zalety? Przekonajmy się.

Ochronna powłoka dekarska to specjalistyczny środek w formie płynnej, który nanosi się cienką warstwą na pokrycie dachowe. Pokrywać można nim różne rodzaje materiałów. To środek, który nie przepuszcza wilgoci do wewnątrz budynku, a jednocześnie pozwala na odparowywanie jej na zewnątrz. Jednocześnie skutecznie chroni przed nagrzewaniem się pokrycia dachowego, a co za tym idzie – również wnętrza budynku.

Zalety ochronnej powłoki dekarskiej

Zastosowanie ochronnej powłoki dekarskiej niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim dach jest lepiej zabezpieczony przed niszczeniem przez warunki atmosferyczne, dzięki czemu dłużej pozostaje szczelny i spełnia swoją funkcję.

To jednak nie wszystko. Dach nie nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, co nie tylko przedłuża żywotność materiałów, ale również sprawia, że wewnątrz panuje niższa temperatura. Dzięki temu osoby oraz zwierzęta przebywające w budynku czują się znacznie bardziej komfortowo. To również znaczna redukcja kosztów, które musielibyśmy ponieść na klimatyzowanie pomieszczeń.

Wśród zalet powłok dekarskich wymienić możemy również ich trwałość, wszechstronność zastosowania oraz łatwą aplikację.

W jakich budynkach warto zastosować powłokę dekarską?

Ochronna powłoka dekarska może zostać zastosowana na każdym praktycznie dachu budynku, niemniej jednak szczególnie zalecana jest w przypadku obiektów, które z racji swojej budowy są znacząco bardziej narażone na działanie wilgoci oraz nadmierne nagrzewanie. Mowa tu przede wszystkim o dużych budynkach z płaskimi dachami, a więc magazynach, halach przemysłowych, oborach czy zakładach produkcyjnych.

Często stosuje się powłokę dekarską również w przypadku budynków, których kształt dachu jest bardzo nieregularny, charakteryzujący się np. licznymi dodatkowymi zadaszeniami czy zmianą wysokości. W takich przypadkach trudno jest bowiem zapewnić maksymalną szczelność dachu wyłącznie za pomocą tradycyjnych materiałów.

Podsumowując, ochronna powłoka dekarska to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Nie tylko przedłuża trwałość dachu, ale również pozytywnie wpływa na warunki panujące wewnątrz budynku. W połączeniu ze stosunkowo niską ceną oraz trwałością tego typu powłok, jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na nałożenie ochronnej warstwy na dach budynków mieszkalnych, przemysłowych oraz będących miejscami pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne