Strona głównaBudownictwoJak działa druk 3D?

Jak działa druk 3D?

Drukowanie przestrzenne za pomocą drukarek 3D już od dawna nie jest jedynie wizją przyszłości, lecz czymś co jest dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawiamy jak działa druk 3D.

Zasada działania druku 3D

Podstawą do drukowania jest wykonanie trójwymiarowego modelu w pliku cyfrowym (najczęściej w formie pliku o rozszerzeniu .stl). Do wykonania takiego projektu wykorzystywane jest oprogramowanie CAD.

Drukarka 3D stapia materiał w wysokiej temperaturze. Materiał zwany filamentem jest kupowany w specjalnych zwojach po czym jest nakładany na drukarkę. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest plastikowa żyłka, żywica oraz różnego rodzaju metale. Przykłady materiałów jakie można wykorzystać to ABS, Nylon, PC, ABS-ESD7 oraz ULTEM.

Działanie drukarki opiera się na addytywnym tworzeniu obiektu. Innymi słowy drukarka warstwa po warstwie tworzy określony obiekt zgodnie z planem zaprojektowanym w pliku cyfrowym. Głównym elementem maszyny zwanej drukarką 3D jest głowica napędzana przez silniki korkowe.

Proces odbywa się w specjalnej komorze przypominającej kontener (w przypadku dużych drukarek) lub na podstawie zwanej stołem grzejnym (w przypadku małych drukarek).

Metody druku 3D

Na rynku istnieje co najmniej kilka różnych metod druku 3D. Najczęściej stosowaną jest metoda FDM (FFF). Akronim ten oznacza Fused Filament Fabrication czyli druk za pomocą termoplastycznego materiału. Metoda ta jest ceniona za swoją precyzję oraz stosunkowo szybki czas potrzebny na wytworzenie obiektów. Poza tym wśród zalet należy wymienić niewielkie straty materiałowe. Trzeba też zauważyć, że obsługa drukarek FDM/FFF nie jest wyjątkowo skomplikowana przez co coraz więcej osób jest w stanie produkować różnorodne obiekty na własny użytek.

Alternatywą dla FDM (FFF) jest DLP, czyli Digital Light Processing. Metoda ta podczas tworzenia obiektu, dodatkowo wykorzystuje laser. Ze względu na swoją nienaganną precyzję metoda ta jest wykorzystywana w takich branżach jak medycyna, jubilerstwo oraz przemysł elektroniczny.

Więcej na temat druku metodą FFF/FDM oraz DLP można znaleźć na https://www.p3drc.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne