Strona głównaUncategorizedGalanteria skórzana – jak o nią zadbać domowymi sposobami?

Galanteria skórzana – jak o nią zadbać domowymi sposobami?

Skóra na to jednym z najbardziej wytrzymałych i ponadczasowych materiałów, który jest wykorzystywany do produkcji produktów galanteryjnych. Skóra służy  między innymi do tworzenia torebek damskich, portfeli skórzanych męskich. Można również spotkać na rynku damskie skórzane rękawiczki, torby na kółkach, a także paski męskie skórzane. Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie galanterię skórzaną. Jest to materiał który wyróżnia się niezwykle efektownym i zachwycająco unikalnym wyglądem. Skóra uważana jest za ponadprzeciętną elegancko. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli chcemy aby wyroby skórzane przez długi okres czasu zachwycała na swoim nieskazitelnym wyglądem i naturalnym pięknem, a ich jakoś nie zmieniła się na przestrzeni lat, to należy o nią zadbać . W tym celu należy stosować szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które mają za zadanie pomóc chronić powierzchnię skóry przed czynnikami takimi, jak zabrudzenia,  przemakanie, czy utrata koloru. To jaki rodzaj stosowanych przez nas zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych będzie stosowany, zależy głównie od tego jakiego rodzaj skóry wykorzystany jest do stworzenia galanterii skórzanej. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale inaczej dba się o skóry licowe, a inaczej należy pielęgnować skórę zamszową,  a jeszcze inne zasady pielęgnacji są stosowane przy skórze lekkiej lakierowanej. Tak więc sposoby postępowania ze skórą naturalną zależą głownie  od jej powierzchni.

Szczególną ostrożność należy zachować między innymi przy pielęgnacji skóry delikatnych, To między innymi: skóra węża czy, krokodyla. Wbrew pozorom właśnie tego typu skóry są niezwykle wrażliwe i delikatne.

Galanteria ze skóry licowej

Jeżeli w garderobie znajduje się galanteria skórzana męska i damska ze skóry licowej to należy pamiętać, żeby oczyścić ją z drobne zabrudzeń. Zwykle wystarczy wilgotna szmatka. Jednak dla wzmocnienia efektu czyszczącego możemy skorzystać z delikatnego dodatku octu,  który dodaje się do wody. Trzeba jednak pamiętać, że podczas czyszczenia nie można Przemoczyć  skóry, ponieważ na jej powierzchni mogą pojawiać się trudne do usunięcia zacieki. W tym przypadku najłatwiejsze w czyszczeniu są skóry lakierowane i błyszczące. To właśnie z nich są wykonane między innymi teczki skórzane damskie i męskie. Najwięcej ostrożności należy zachować przy czyszczeniu skór matowych i punktowych. Trzeba pamiętać żeby pod żadnym pozorem i nie doprowadzić do ich przenoszenia. Do pielęgnacji skóry licowych można również stosować wiele preparatów, które znajdują się na rynku. Bardzo popularne są różnego rodzaju kremy ochronne, które zawierają w składzie wosk pszczeli. Jeżeli galanteria skórzana ze skóry licowej będzie systematycznie czyszczona i pielęgnowana to jej powierzchnia nie zmieni się nawet przez wiele lat.

 Pielęgnacja skóry zamszowych

Ten rodzaj skóry jest zdecydowanie bardziej wymagający. Jeżeli chodzi już o samą pielęgnacje zwykle galanteria skórzana ze skóry zamszowej to między innymi torby na laptopa damskie. Jest to skóra typu do szczotkowania. Najprostszym sposobem na usunięcie z jej powierzchni różnego rodzaju zabrudzeń, a przy okazji sposobem na odświeżenie jej wyglądu, to po prostu jej szczotkowanie. Trzeba jednak pamiętać, że galanteria skórzana tego typu powinna być szczotkowana jedynie zgodnie z kierunkami układania się włosia. Co ma na celu zapobiegać i jej uszkodzenia. Warto również wiedzieć, że samo szczotkowanie nie zawsze jest zupełnie wystarczające. Na powierzchni skóry pojawić się mogą tłuste plamy lub odbarwienia. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z innych środków na rynku. Dostępne są gotowe preparaty, które sprzedawane są zazwyczaj w sklepach galanteryjnych. Można również skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie skóry zamszowej. Przykładem takiego sposobu jest naniesienie na powierzchnię plamy drobno startej kredy. Kreda jest materiałem, który niezwykle dobrze wchłania tłuszcz, a przy okazji jest bardzo łatwa w usunięciu. Jeżeli w garderobie znajduje się galanteria skórzana ze skóry zamszowej, to trzeba pamiętać, że najważniejsza jest jej ochrona przed wilgocią i naciągnięciem wodą. Do tego celu można stosować wszystkie markowe impregnaty w sprayu. Nie należy stosować w tym przypadku żadnych wosków ani olejów, które mogą zniszczyć strukturę. W przypadku tego charakterystycznego materiału trzeba również pamiętać, że skóra zamszowa ma podatność na płowienie i utratę kolorów. Do ich renowacji najczęściej wykorzystuje się również specjalne preparaty, które mają za zadanie odnowić kolor. Niestety skuteczność działania takich środków jest bardzo ograniczona. Dlatego nie należy zaniedbywać systematycznego czyszczenia skóry zamszowej, a także jej okresowej impregnacji.

Jak pielęgnować galanterię ze skóry delikatnej?

Jak już wspomnieliśmy skóra delikatna czyli  między innymi skóra węża, jaszczurki, czy też krokodyla, zazwyczaj wytwarza się z niej torebki skórzane damskie lub portfele skórzane damskie. Są one bardzo podatne na pęknięcia, dlatego w ich przypadku najbardziej liczy się systematyczne natłuszczanie powierzchni materiału. Do tego wykorzystać można specjalistyczne preparaty do natłuszczania skóry lub  ogólno dostępne środki,  takie jak olejek rycynowy, czy gliceryna. Jeżeli skóra delikatna jest natłuszczona regularnie jej powierzchnia nie zniszczy się przez długi okres użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że po natłuszczaniu skóry należy ją dokładnie wypolerować. W tym celu można wykorzystać miękką  szmatkę bawełnianą lub chusteczkę higieniczną. Podczas tego zabiegu trzeba być niezwykle starannym. Nie można również zapomnieć o systematyczności. Należy również pamiętać, że skóra delikatna bardzo źle znosi wilgoć. Nie należy jej również wystawiać na słońce. Stosując się do takich zaleceń można mieć pewność, że wygląd skóry delikatny nie zmienię się, a wszystkie galanteryjne dodatki w garderobie będą prezentować się doskonale przez długi okres użytkowania.

Więcej informacji na temat pielęgnacji galanterii skórzanej i najnowszych trendów zarówno w modzie damskiej i męskiej znajdziesz tutaj.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne