Strona głównaBudownictwoDachówki - które wybrać, aby cieszyć się trwałością przez długie lata

Dachówki – które wybrać, aby cieszyć się trwałością przez długie lata

Jednym z ważniejszych etapów budowy własnego domu jest krycie dachu. Choć cały proces z perspektywy osoby nieznającej się na rzeczy i niemającej do czynienia z budownictwem może zdawać się prosty, tak naprawdę wcale taki nie jest – i to już od momentu dokonywania wyboru sposobu pokrycia. Ilość jego rodzajów jest bowiem dość duża, a zdecydowanymi przodowniczkami właśnie w tym temacie są dachówki ceramiczne i cementowe. Na którą z nich postawić, aby spełniała wszystkie swoje funkcje długimi latami?

Cement kontra ceramika

Już na samym początku należy powiedzieć, że różnice między tym, co oferuje dachówka ceramiczna a tym, co w swojej ofercie ma dachówka cementowa są dość niewielkie – dałoby się rzec, że marginalne. Największą jest tak właściwie cena, znacznie niższa w przypadku betonowego rozwiązania. Wszystko ze względu na materiały, jakie są wykorzystywane do jego produkcji (a jakie są identyczne w tymi, których używa się chociażby do produkcji pustaków). Z drugiej jednak strony to ceramiczne dachówki dają większe pole do popisu jeżeli chodzi o wzory i kolorystykę – podczas gdy dachówka cementowa wręcz musi być wykonana w klasycznym i tradycyjnym stylu, w przypadku jej alternatywy możemy pozwolić sobie na nutkę szaleństwa.

Oczywiście sam wygląd i cena to nie wszystko – liczy się też trwałość. Ta jednak przemawia za oboma rodzajami dachówek, z której każda cechuje się bardzo dużą przeżywalnością. Kwestią sporną jest szczelność, która jest idealna w przypadku cementowych dachówek (ze względu na to, że po prostu mniej nasiąkają wodą), a odbiegająca od perfekcji w przypadku ich “opozycji”.

Podsumowanie

Wszystkie różnice między oboma wspomnianymi w tym artykule rodzajami dachówek tak naprawdę są na tyle małe, że swój wybór powinniśmy oprzeć na dwóch czynnikach – cenie i wyglądzie. Jeżeli nasz budżet jest mocno ograniczony, dachówka cementowa będzie dla nas odpowiednim wyborem. Jeżeli z kolei możemy sobie pozwolić na coś więcej i oczekujemy lepszego efektu wizualnego, dachówka ceramiczna to coś, na co musimy się zdecydować.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne