Strona głównaWnętrzaCzym jest i kiedy przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

Czym jest i kiedy przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

Często zadajemy sobie pytanie kiedy przeprowadzić cyklinowanie parkietu. Podłogi wykonane z drewna od lat cieszą się ogromną popularnością. Dzieje się tak zapewne ze względu na ich ponadczasowość, estetykę i uniwersalność. Materiał ich wykonania pozwala na możliwość wielokrotnego cyklinowania, przywracającego urok i elegancję każdej drewnianej podłodze.

Cyklinowaniu może zostać poddana nawet wieloletnia podłoga drewniana, jednak należy pamiętać, iż odnowienie mocno zniszczonej nawierzchni może kosztować znacznie więcej czasu i nakładu pracy. Zabieg cyklinowania nie jest niestety możliwy w przypadku podłogi mocno zniszczonej, znacznie uszkodzonej. Wyznacznikiem stają się odpadające i niestabilnie osadzone deski czy klepki. Wówczas koniecznym może okazać się całkowita wymiana podłogi.

Chcąc przeprowadzić proces cyklinowania podłóg samodzielnie, należy liczyć się z koniecznością odpowiedniego przygotowania pomieszczenia (musi być opróżnione z mebli, urządzeń, zdemontowane listwy przypodłogowe, zdjęte firany i zasłony) oraz umiejętnego zastosowania profesjonalnych maszyn i narzędzi. Aby przeprowadzić prace renowacyjne podłogi, należy zastosować cykliniarkę w celu wygładzenia powierzchni drewna, usuwający tym samym stare warstwy lakieru. Kolejną maszyną potrzebną do zeszlifowania trudno dostępnych miejsc jest cykliniarka krawędziowa.

Przed rozpoczęciem lakierowania parkietu należy starannie zeszlifować stare powłoki lakiernicze i wyrównać powierzchnię podłogi. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiednich gradacji papieru ściernego podczas następujących po sobie etapów szlifowania. Niezbędna jest zmiana papieru od grubo- do drobnoziarnistego.

Tak zeszlifowaną nawierzchnię należy oczyścić z pozostałego pyłu oraz uszczelnić ubytki między klepkami. Po wyschnięciu należy ponownie zeszlifować posadzkę, by kolejno wypolerować ją siatką szlifierską. Wypolerowaną i ponownie oczyszczoną podłogę należy polakierować lakierem dopasowanym do warunków panujących w pomieszczeniu. W tym celu podłogę należy polakierować, następnie należy wykonać szlifowanie między warstwowe , aby nałożyć kolejne warstwy lakieru (każdorazowo uprzednio przeszlifowanej podłogi). Należy dbać o odpylenie całego pomieszczenia – osadzony na ścianach i suficie pył z czasem może opaść na świeżo polakierowaną podłogę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.fudalej.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne