Strona głównaMebleRegały wspornikowe – cena

Regały wspornikowe – cena

Regały wspornikowe to rodzaj regałów magazynowych, które wykorzystuje się do składowania towarów długich (dłużycowych).

Nie ma jednoznacznie określonej definicji towaru dłużycowego. Wymiary, powyżej których ładunek staje się ponadgabarytowy, różnią się w zależności od ogniwa łańcucha logistycznego, w którym aktualnie występuje. Dla przykładu – w transporcie drogowym całopojazdowym, za ładunek dłużycowy uważa się towar, którego długość przekracza długość standardowej naczepy, tj. ok. 13,6 m. Na przeciwległym biegunie są firmy kurierskie, które za dłużyce traktują każdą paczkę o długości większej niż 200 cm. W sektorze intralogistycznym, za towar długi uznaje się ładunek, którego jeden z wymiarów przekracza wymiar standardowego gniazda w regałach ramowych – zazwyczaj jest to maksymalnie 3600 mm.

Zastosowania regałów wspornikowych

Wybór odpowiedniego rodzaju magazynowego zależy w głównej mierze od wymiarów i masy składowanego ładunku. Jeśli długość paczki nie przekracza 200 cm, a masa 500 kg z powodzeniem można zastosować regały półkowe. W przypadku jednostek ładunkowych cięższych niż 500 kg i krótszych niż 3600 mm zalecana jest instalacja regałów paletowych. Regały wspornikowe natomiast doskonale sprawdzą się przy składowaniu zapasów ciężkich (>500 kg) i dłuższych niż 3600 mm.

Konstrukcja regałów wspornikowych

Ciąg regałów wspornikowych tworzony jest przez zestaw połączonych ze sobą słupów. Minimalna liczba słupów w jednym regale to 2, a maksymalna ograniczona jest jedynie wymiarami magazynu. Kolejne słupy połączone są ze sobą zespołami usztywnień (stężeniami), których funkcją jest poprawa stabilności całej konstrukcji.

Każdy słup zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą elementów: bazy oraz kolumny. Rolą bazy jest równomierne przenoszenie obciążenia z regału na posadzkę magazynu. Do kolumn mocowane są wsporniki tworzące poziomy składowania.

Od czego zależy cena regałów wspornikowych

Cena regałów wspornikowych w dużej mierze zależy od ilości stali wykorzystanej do ich produkcji. Innymi słowy – im więcej materiału zużyto do produkcji danego regału, tym będzie kosztować więcej. Dlatego też producenci regałów wspornikowych prześcigają się w projektowaniu nowych konstrukcji, które przy zachowaniu tych samych parametrów użytkowych, będą wymagać mniejszej ilości surowca. Koncepcje zmniejszenia materiałochłonności przy produkcji regałów są przeróżne – zmniejszenie przekroju profili, użycie cienkiej blachy i jej wielokrotne zaginanie, zmniejszenie ilości perforacji… Fizyka jest jednak nieugięta i cały czas obowiązuje zasada, że im cięższy ładunek, tym droższy regał.

Wysokość i głębokość regałów wspornikowych

Pierwszym podstawowym parametrem mającym wpływ na końcową cenę regału wspornikowego są jego wymiary. Zależność jest prosta – im wyższy regał z głębszymi poziomami składowania, tym będzie droższy. Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie regałów wspornikowych wysokiego składowania, znacząco zwiększa poziom wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej. Innymi słowy – większe nakłady na infrastrukturę techniczną magazynu na początku inwestycji może przyczynić się do znaczących oszczędności w szerszej perspektywie.

Rozstaw kolumn i ich ilość

Rozstaw słupów w regałach wspornikowych może wynosić zazwyczaj między 700 a 2000 mm. Przy określaniu tego parametru należy pamiętać o wymiarach jednostki ładunkowej – towar musi spoczywać na co najmniej dwóch wspornikach. Przykład: przy składowaniu rur o długości 1,5 m słupy nie mogą być rozstawione szerzej niż co 1300 mm.

Oczekiwana nośność regałów wspornikowych

Ostatnim istotnym parametrem wpływającym na cenę regałów wspornikowych jest ich oczekiwana nośność. Im cięższe ładunki mają być składowane, tym większe i grubsze stalowe profile należy wykorzystać do ich budowy.

Podsumowanie

Aby lepiej zobrazować w jaki sposób producenci regałów magazynowych tworzą cenniki na regały wspornikowe, posłużymy się przykładową konfiguracją:

  • Regał wspornikowy jednostronny,
  • Wysokość: 2,4 m,
  • Długość wspornika: 60 cm,
  • Rozstaw słupów: 2 m,
  • Ilość słupów: 3,
  • Obciążenie wspornika: 500 kg.

Cena takiego przykładowego zestawu różni się w zależności od wybranego dostawcy, ale oscyluje w kwocie od 2.000 do 3.500 zł netto. Należy przy tym zaznaczyć, że są to stawki detaliczne, podawane publicznie w sklepach internetowych. Zamawiając bezpośrednio u producenta regałów magazynowych pełne wyposażenie całego obiektu, z pewnością będzie można liczyć na atrakcyjne rabaty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne