Strona głównaBudownictwoKruszywa hydrotechniczne - co to takiego? Gdzie go używamy?

Kruszywa hydrotechniczne – co to takiego? Gdzie go używamy?

Trudno wyobrazić sobie wznoszenie różnych budowli bez kamienia. Znajduje on zastosowanie nie tylko w szeroko pojętym budownictwie mieszkaniowym, ale też w innych niezwykle istotnych działaniach. Idealnym przykładem jest kamień hydrotechniczny. Do czego przeważnie jest wykorzystywany?

Kamień hydrotechniczny – do jakich zadań jest przeznaczony?

Za sprawą swoich właściwości fizycznych i chemicznych kamień hydrotechniczny z powodzeniem stosowany jest w różnorodnych konstrukcjach hydrotechnicznych, a więc związanych z gospodarką wodną. Będąc nad morzem, możemy się na niego natknąć, bo to kruszywo hydrotechniczne tworzy falochrony, zabezpieczenia erozyjne, skarpy oraz nabrzeża. Poza tym umacniane są w ten sposób filary mostów oraz wały przeciwpowodziowe.

Dlaczego jest tak wytrzymały – co świadczy o jego znakomitych właściwościach?

Kruszywo wystawione na trudne warunki atmosferyczne musi cechować się doskonałymi parametrami. Każdy, kto przeżył zimę nad morzem, wie, co fale potrafią zrobić z nadmorskimi umocnieniami. Stale zalewane wytrzymują ten napór, chroniąc przed wtargnięciem wody w głąb lądu.

Żeby faktycznie tak było, kamień hydrotechniczny powinien charakteryzować się wysoką gęstością objętościową – w zależności od skały i sposobu jej wykorzystania, nie może być mniejsza niż 1,7 do 2,5 megagrama na metr sześcienny. To samo powiemy o nasiąkliwości, która powinna być jak najniższa. Po prostu, skała narażona na stały kontakt z wodą nie może nasiąkać. Poza tym liczy się mrozoodporność oraz wysoka wytrzymałość na ściskanie.

Kruszywa hydrotechniczne – z czego są zbudowane?

Niezwykle wytrzymałe kamienie, które są odporne na działanie wody, ściskanie, mróz, a także cechujące się wysoką gęstością objętościową, wytwarzane są z twardych skał. Najczęściej magmowych (jak sjenit, granit, gabro, dioryt, melafir, bazalt, diabaz czy porfir), metamorficznych (kwarcyt, gnejs, amfibolit), a czasem i osadowych (dolomit). Warto jednocześnie wiedzieć, że w zależności od zapotrzebowania, dostępne jest różnorodne uziarnienie kamienia, bo może wynosić zaledwie kilka milimetrów, ale też kilka metrów.

Zastosowanie kruszyw hydrotechnicznych

Wspominaliśmy już o tym, że kruszywo hydrotechniczne jest idealne do falochronów i zabezpieczeń erozyjnych (pod tym adresem możemy zapoznać się z przykładowym wykorzystaniem kamienia hydrotechnicznego do ochrony brzegu morskiego Pobrzeża Koszalińskiego), ale jego zastosowanie jest o wiele szersze, bo z powodzeniem jest stosowany w budownictwie komunikacyjnym – do stabilizowania podłoża dróg, wykonywania przyczółków wiaduktów oraz tworzenia ekranów akustycznych, jakie odgradzają drogi od terenów zamieszkanych. Co ciekawe, wspaniale sprawdza się również jako materiał dekoracyjny.

Gdzie kupić kruszywo hydrotechniczne?

Wiemy już, jak niezwykłe właściwości ma kamień hydrotechniczny, jednak, aby zamówiony przez nas materiał rzeczywiście taki był, powinniśmy zamówić go u zaufanego, cenionego na rynku, partnera. Na takie miano zasługuje firma RL Logistic. dostarczająca najwyższej jakości kamień hydrotechniczny – głównie do wzmacniania wybrzeża, tworzenia skarp morskich, kanałów i zboczy. RI logistic. dowozi kruszywo pod wskazany adres, a więcej informacji o ofercie znajdą Państwo, klikając w link Kruszywa hydrotechniczne

Kamień hydrotechniczny to więc najlepszy materiał do nadmorskich umocnień i wszystkich tych miejsc (jeziora, stawy, rzeki), gdzie trzeba w jakiś sposób uregulować bądź zatrzymać wodę. Jak jednak zaprezentowaliśmy w powyższym artykule, nadaje się również do innych zadań.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne