Strona głównaBudownictwoJak przebiega tynkowanie maszynowe?

Jak przebiega tynkowanie maszynowe?

  Dom powinien być nie tylko trwały i niezawodny, ale także atrakcyjny estetycznie. Aby zachować zgodność z tymi standardami, konieczne jest wykonanie dekoracyjnych prac wykończeniowych wewnątrz, a czasem na zewnątrz. Obecnie rynek oferuje różnorodne urządzenia do maszynowego tynkowania ścian. Można wybrać większe lub mniejsze urządzenie, o różnych wydajnościach i różnych właściwościach technicznych. Do wykonywania tynkowania maszynowego potrzebna jest tylko jedna osoba.

Tynkowanie maszynowe – technika

Zazwyczaj maszyna do nakładania tynku pozwala przygotować zaprawy z różnych kompozycji – tynki cementowe, gipsowe, wapienne. Istnieją modele, które mogą nie tylko tynkować, ale także malować. Korzystając z usług fachowców można zamówić nie tylko tynkowanie maszynowe, ale również malowanie natryskowe a cały proces przebiegnie i szybko i wydajnie: https://sebda.pl.

Zasada działania jest w przybliżeniu taka sama dla wszystkich. Najpierw woda i sucha mieszanka wkładana jest do specjalnego urządzenia. Agregat może pomieścić od trzydziestu do siedemdziesięciu pięciu kilogramów mieszanki. Maszyna do nakładania tynku jest wstępnie podłączona do sieci elektrycznej i wodociągowej. Można wziąć pompę: jest przymocowana do maszyny i może pompować wodę z oddzielnego zbiornika. Proporcje składników są programowane w urządzeniu: daje to rozwiązanie o ściśle określonych parametrach.

Etap przygotowawczy do tynkowania maszynowego

Prace tynkarskie poprzedzone są przygotowaniami. Najpierw trzeba usunąć resztki starej powłoki z powierzchni i oczyścić. Jeśli na ścianach lub suficie znajdują się metalowe elementy, są one chronione powłoką odporną na korozję. Dlatego ważne jest, aby usunąć kurz budowlany z powierzchni, aby nie zakłócało to dalszego przylegania zaprawy do ściany.

Następnie mierzona jest krzywizna ścian, co pozwala zrozumieć, która warstwa roztworu będzie potrzebna w różnych obszarach. Przed nałożeniem tynku suchą mieszaninę wlewa się do miksera elektrycznego i dokładnie miesza z dużą prędkością. Rezultatem jest rozwiązanie o jednorodnej konsystencji, co niewątpliwie poprawia, jakość pracy. A gotowa warstwa powłoki staje się bardziej trwała.

Ułatwia to również fakt, że rozwiązanie jest przygotowywane szybko. Natomiast w przypadku ręcznej metody aplikacji wymaga to czasu, co negatywnie wpływa na cały proces.  Metoda mechaniczna pozwala na wykonanie wszystkich porcji roztworu o tej samej konsystencji, co jest również ważne, dla jakości powłoki.

Przed tynkowaniem powierzchnia jest pokryta podkładem odpowiedniego typu. W rogach ścian, jeśli mają się one wyrównać, stosuje się specjalną kompozycję mieszanki w celu zamocowania profili narożnych. Jeśli łączone są ściany z różnych materiałów (płyta gipsowo-kartonowa i cegła, beton i cegła itp.), zaleca się umieszczenie cienkiej siatki zbrojeniowej na połączeniach, których wielkość komórki wynosi centymetr na centymetr.

Warunki pracy podczas tynkowania maszynowego

Można pracować w temperaturach nie niższych niż plus 5 ° C i nie wyższych niż plus 30 ° C.  Po rozprowadzeniu mieszanki na powierzchni jest ona wyrównana. W tym celu stosuje się specjalne narzędzia. Wyrównanie odbywa się np. za pomocą kielni o dużych rozmiarach. Końcowym akcentem jest wyrównanie: małe guzki i nierówności są wcierane specjalną gąbką. Mieszanina wysycha całkowicie w czasie wskazanym na opakowaniu. Jeśli jednak wilgotność w pomieszczeniu wzrośnie, okres ten wydłuży się.

Uważa się, że niewielka różnica w grubości warstwy na powierzchni ściany, od jednego do dwóch milimetrów na dwa metry liniowe, jest normalna. Aby dodatkowo poprawić gładkość powierzchni, po około pół godzinie można delikatnie zwilżyć ścianę wodą i zaczynem. W tym celu stosuje się kielnię do tynkowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne