Lawenda w domu

Lawenda wąskolistna jest półkrzewem należącym do rodziny wargowych. Kwiaty najczęściej fioletowe w różnych odcieniach tworzą kłosokształtne kwiatostany. W zależności od odmiany może dorastać nawet do 50 cm w sprzyjających warunkach. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem do uprawy lawendy jest stanowisko mocno nasłonecznione, ciepłe i zaciszne. Najlepiej rośnie w lekko suchych, ale przepuszczalnych glebach. Nie lubi wilgotnych stanowisk i mocno mokrego podłoża.

 

Charakterystyka i warunki uprawy

Lawenda ma niezwykle szerokie zastosowanie w zielarstwie, przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, dzięki dużej zawartości charakterystycznych olejków eterycznych. Lawenda odstrasza natrętne komary, mole i inne nieprzyjemne owady, a wabi np. kolorowe motyle i miododajne pszczoły. Jest to jedna z najczęściej sadzonych roślin zapachowych w Polsce. Warto, by znalazła się w ogrodzie, na tarasie, balkonie, czy parapecie. Najlepiej kupić lawendę w doniczce, ale można też wyhodować ją z nasion lub rozsadzić oddzielając część większego krzaczka. Lawenda jest rośliną wieloletnią, jednak ze względu na słabą odporność na niskie temperatury zimą przemarza i ginie. Dlatego lawenda w doniczce hodowana w domu jest doskonałym pomysłem na stylową i pachnącą dekorację.

 

Lawenda w doniczce 

Jeśli chcemy napawać się urokiem tej niezwykłej rośliny przez cały rok to koniecznie warto spróbować uprawiać lawendę w mieszkaniu na parapecie. Do uprawy w domu najlepiej nadaje się lawenda wąskolistna w przeciwieństwie do drugiej popularnej odmiany francuskiej, która jest bardziej wymagająca.  Lawenda pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, dlatego trzeba zapewnić jej odpowiednie nasłonecznienie, najlepiej na południowym oknie. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy słońca jest jak na lekarstwo i wtedy roślina może chorować, stać się rachityczna, a liście częściowo zbledną i opadną. Warto pamiętać, że roślina latem i wiosną uwielbia duże ilości promieni słonecznych i wysoką temperaturę, jednak zimą odpoczywa i powinniśmy zapewnić jej chłodne warunki tj. 15-18° C. Roślin w doniczkach nie można zbyt obficie podlewać, gdyż może to szybko spowodować uszkodzenie i zgnicie korzeni. Zbyt obfite podlewanie jest bardzo częstym powodem niepowodzenia uprawy lawendy, dlatego lepiej roślinę nieco przesuszyć, niż przelać. Doniczka powinna posiadać odpowiedni drenaż i spodek na odprowadzanie nadmiaru wody. Do prawidłowego rozwoju i rozkrzewiania niezbędne jest regularne przycinanie pędów, pierwsze cięcia należy wykonywać zaraz po przekwitnięciu ucinając około 1/3 pędu. Kolejne cięcie można wykonać wczesną wiosną przed okresem intensywnej wegetacji. Roślinę należy nawozić delikatnymi nawozami organicznymi, ponieważ nie wymaga ona zbyt intensywnego nawożenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne