Strona głównaBudownictwoJak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Jednym z pierwszych zadań stojących przed inwestorem planującym budowę domu jest wybór projektu. Bez wątpienia jest to kluczowy element wpływający na powodzenie całej inwestycji. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając projekt domu? Kilka z nich wymieniliśmy poniżej. Miłej lektury!

Wybierając projekt domu trzeba znaleźć kompromis pomiędzy swoimi preferencjami a różnego rodzaju ograniczeniami. Przykładowe ograniczenia to wielkość działki, plan zagospodarowania przestrzennego lub po prostu ograniczony budżet.

Wielkość domu

Pierwszym krokiem jest określenie potrzeb. Z reguły wśród potrzeb jest wymieniany mały gabinet, duża kuchnia, czasami więcej niż jedna łazienka oraz pokój dla każdego dziecka. W ten sposób od razu wiadomo, ile minimalnie pomieszczeń powinien mieć poszukiwany projekt, co z kolei mocno wpływa na wielkość powierzchni domu. Sprawa wydaje się banalna jednak wbrew pozorom wcale nie jest to aż tak proste. Wielu inwestorów przecenia swoje możliwości finansowe budując dom większy od realnych potrzeb.

Poza aktualnymi potrzebami dobrze dokładnie przemyśleć przyszłe potrzeby mieszkańców. Dom to inwestycja na lata, jak wiadomo potrzeby mieszkaniowe zazwyczaj ulegają znacznej zmianie na przestrzeni czasu. Czasami rodzą się dzieci, potem dzieci dorastają i się wyprowadzają, czasami pojawia się perspektywa wspólnego zamieszkania z dziadkami, poza tym, niektórzy potrzebują osobnego pokoju dla gości. Czasami dom poza funkcją mieszkalną spełnia rolę miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Mając to wszystko na uwadze warto przemyśleć jakie są ewentualne możliwości rozbudowy i przebudowy domu. Często perspektywa istotnych zmian w naszym życiu wydaje się odległa i po prostu nie kalkulujemy tego podczas długoterminowych inwestycji a to oczywiście błąd.

Ograniczenia działki

Wybierając projekt jednym z kluczowych ograniczeń są warunki działki. Najczęściej w katalogach są podane minimalne wymiary działki oraz sposób usytuowania domu. Z reguły musi to być co najmniej 450 m2 i szerokość >14m. Poza ograniczeniami wynikającymi z powierzchni działki dochodzi “decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”, która mocno determinuje to jaki projekt jest prawnie dopuszczalny w danym miejscu. Czasami zbyt fikuśne i pomysłowe projekty, pomimo że są przeznaczone do zabudowy jednorodzinnej mogą być niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania. Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Minimalna odległość od ulicy w jakiej można usytuować budynek.
  • Maksymalny procent powierzchni zabudowy.
  • Gabaryty zabudowy. Częstą sytuacją jest zakaz budowania zbyt wysokich budynków, zazwyczaj ograniczenie to jest ustalane jako wysokość linii gzymsu.

Finanse

Kolejnym istotnym aspektem są finanse. Bardzo ważne jest chłodne oszacowanie możliwości finansowych. Z reguły główne źródła finansowania to oszczędności oraz kredyt bankowy. Idealnie, gdy wybór projektu jest ściśle powiązany z wyborem firmy budowlanej. Trzeba pamiętać, że czym bardziej skomplikowany projekt (np. wykusz na dachu lub niestandardowa bryła domu) tym większe będą koszty budowy.

Konstrukcja i technologia

Wybór technologii w jakiej będzie postawiony dom to aspekt, który bezwzględnie trzeba ująć podczas wyboru projektu. Dom murowany, szkieletowy, żelbetonowy lub drewniany to przykłady możliwości jakie ma do wyboru inwestor. Dobrze dopasować projekt do wybranej technologii i dokładnie przeanalizować wady i zalety określonego rozwiązania w trakcie wyboru projektu. Wybór ten ma oczywiście kluczowy wpływ na koszt prac budowlanych. Szczególnie istotne jest porównanie różnic w energooszczędności, stabilności konstrukcji oraz ciepłochłonności.

Wybór projektu jest także ściśle powiązany z planowanymi instalacjami. Na przykład w przypadku ogrzewania domu prądem nie będziemy potrzebowali kotłowni. Natomiast w przypadku planowanej instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć o większej powierzchni dachu oraz ustawieniu powierzchni pod słońce. Podobnych przykładów jest oczywiście dużo więcej.

Podsumowanie

Wybór projektu, z perspektywy poczatkujących inwestorów jest trudnym zadaniem. Jednak wbrew pozorom może to być bardzo przyjemne i bezproblemowe. Warto zauważyć, że jest to niesamowity moment, w którym możemy sobie wymarzyć idealne miejsce do życia a potem ten plan wcielić w życie! Żeby jednak proces ten był w pełni przyjemny i bezproblemowy niezbędne jest podjęcie współpracy z wykwalifikowanym architektem (np. architekt łódź).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne