Strona głównaBudownictwoCoraz częściej wznosimy budowle ze stali

Coraz częściej wznosimy budowle ze stali

Materiał, na który w końcu warto spojrzeć łaskawym okiem, kojarzy się zdecydowanie z budownictwem przemysłowym. Jest wykorzystywany do wznoszenia imponujących budowli, a tempo prac jest niewspółmierne do osiągnięć tradycyjnego budownictwa. 

Owym surowcem jest stal. Konstrukcje z niej powstające mogą pokonać swym stażem niejeden budynek murowany. Dodatkowym plusem jest łatwy recykling. Zdecydowana większość użytych materiałów da się powtórnie wykorzystać i to wielokrotnie.

Zastosowanie stali w budownictwie

Znane są wszystkim historyczne osiągnięcia myśli technicznej zza oceanu, gdzie powstawały słynne drapacze chmur oparte na konstrukcji stalowej. Dziś powstaje wiele budowli, których trzon konstrukcyjny zawiera elementy ze stali gatunkowych, które poddawane są o wiele większym obciążeniom. Skok technologiczny, jaki dokonał się przez ostatnie kilkadziesiąt lat, pozwala znacznie zoptymalizować zużycie surowca. Rozwiązania konstrukcyjne w parze z wytrzymałością detali pozwalają na stosowanie elementów o mniejszych przekrojach, zachowujących te same właściwości fizyczne.

Ważne są koszty

Dzięki zastosowaniu prefabrykacji nie ma potrzeby angażowania zastępów cieśli biegłych w obróbce drewna. Pełny projekt może być zrealizowany poza miejscem lokalizacji obiektu. Wysoka jakość wykonania i parametry surowców opisanych w specyfikacjach producentów prefabrykatów powinny być główną wytyczną przy wyborze zleceniobiorcy.

Zalety stalowych elementów konstrukcyjnych

− Pierwszym − i najważniejszym plusem, który zaskakuje inwestorów, jest waga konstrukcji. Więźba dachowa drewniana jest niebagatelnie cięższa od konstrukcji z metalu. Dachy stalowe o tych samych parametrach wytrzymałościowych potrzebują o wiele mniej tworzywa, więc i waga jest o wiele niższa.

− Drugim − punktem przewagi stali jest jej wodoodporność. Drewno mimo najlepszej impregnacji posiada pory i pęknięcia, przez które wilgoć wnika w strukturę elementów konstrukcyjnych. Pokryta powłoką antykorozyjną stal jest całkowicie nieprzepuszczalna dla wody. Wpływ wszelkich czynników atmosferycznych na konstrukcje wykonaną z metalu jest o wiele mniejszy niż na drewnianą zabudowę.

− Dodatkowym − plusem jest wspomniana wcześniej możliwość stuprocentowej prefabrykacji.

− Na koniec − rzecz istotna szczególnie dla alergików. Konstrukcja stalowa optymalnie ocieplona i posiadająca sprawna izolacje nie stanie się nigdy pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Grzyby i pleśnie nie mają sprzyjających warunków dla rozwoju.

Prace montażowe

Ważne jest ocieplenie − mniejsze wymiary konstrukcji stalowej pozwalają na zastosowanie pełnego ocieplenia. Optymalna grubość warstwy izolującej daje gwarancje komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń i zachowania tradycyjnego wykorzystania przestrzeni, co przy tradycyjnych murowanych ścianach w połączeniu z grubością izolacji jest problematyczne. Grubość izolacji może sięgać nawet ponad dwudziestu centymetrów.− Współpraca z nowymi materiałami − do ocieplania budynków wzniesionych w technologii szkieletu stalowego polecana jest nowoczesna pianka poliuretanowa. Wypełnia ona wszystkie wolne przestrzenie, niwelując zarazem mostki cieplne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne